This paragraph should be hidden.
Pick up available 09:00 a.m., May 10
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Get everything you need to keep your ride gleaming this season with this Armor All Car Care Gift Pack. You get Armor All Extreme Tire Shine, Armor All Glass Cleaner, Armor All Extreme Rim & Tire Cleaner, Armor All Original Protectant, Armor All Cleaning Wipes (Flatpack) and Armor All Ultra Shine Wash and Wax and a bonus vent clip. It has all you require to clean, shine and protect your vehicle while keeping your hands clean. Give it to your favourite car lover or keep it for yourself.
Armor All® Car Care Gift Pack comes with everything you need to clean, shine and protect your vehicle
Includes: Armor All Extreme Tire Shine, Armor All Glass Cleaner, Armor All Extreme Rim & Tire Cleaner, Armor All Original Protectant, Armor All Cleaning Wipes (Flatpack) and Armor All Ultra Shine Wash and Wax , Bonus Armor All Air Freshener Vent Clip
Perfect gift for car lovers
| Part Number | 0393619 |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Application Method | Spray |
| Automotive Chemicals Type | Interior/Exterior |
| Battery Platform | None |
| Certifications | No Certifications |
| Colour | Red |
| Consumer Pack Size | 4 |
| Flammable | No |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
| Package Depth (cm) | 36.83 cm |
|---|---|
| Package Depth (in) | 14.50 in |
| Package Form | Case |
| Package Height (cm) | 27.31 cm |
| Package Height (in) | 10.75 in |
| Package Weight (kg) | 3.18 kg |
| Package Weight (lb) | 7.00 lb |
| Package Width (cm) | 10.48 cm |
| Package Width (in) | 4.13 in |
| Primary Scent | Unscented |
| Product Height (cm) | 27.30 cm |
| Product Height (in) | 10.75 in |
| Product Length (cm) | 10.50 cm |
| Product Length (ft) | 0.34 ft |
| Product Use(s) | Automotive Exterior, Automotive Interior |
| Product Volume (L) | 10.54 l |
| Product Volume (gal) | 2.78 gal (US) |
| Product Weight (g) | 3175.00 g |
| Product Weight (kg) | 3.18 kg |
| Product Weight (lb) | 7.00 lb |
| Product Width (cm) | 36.80 cm |
| Product Width (in) | 14.49 in |
| Season | All-Season |
| Shelf Life (year) | 5 yr |
Pick Up is free at most stores (some stores require a minimum order value before tax)
Shipping fee is based on size and weight of products and distance from address to store
Same-Day Delivery costs $9.99 per order
Same-Day Delivery and Ship to Home are unavailable for tires and wheels
Most products can be returned or exchanged at any Canadian Tire store within 90 days of purchase
Some products are non-refundable and non-exchangeable
Special order hard parts and specific application automotive parts must be returned to original store of purchase
The return info outlined above may not apply to the product you are currently viewing. For complete details and exceptions, please refer to our Return Policy.
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Advanced Features | No Advanced Features | |||||
| Application Method | Spray | |||||
| Automotive Chemicals Type | Interior/Exterior |
$355.96
