This paragraph should be hidden.
Pick up available 02:30 p.m., Mar 29
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Experience breathtaking shine with Armor All Ultra Shine Car Protectant Wipes. Formulated in a disposable wipe, this long-lasting formula restores intense luster to your vehicle interior, including the dashboard, console, door panels and vinyl seats. Made with proprietary gloss enhancers, Ultra Shine delivers the highest shine of any Armor All Protectant. This non-greasy formula is also a UV protectant that fights fading, cracking and discoloration. Formulated for vinyl, rubber and plastic, Ultra Shine restores that rich, deep look to your interior. The lint-free car wipes are great as a fast car interior cleaner for touch-ups. With Ultra Shine, you get ultimate, high-gloss car shine from the most trusted name in car care.
A convenient wipe formulated with the highest shine protectant from Armor All
Fights cracking, fading, discolouration and premature aging
Renews and revitalizes vinyl, rubber and plastic surfaces
Great as a car cleaner on dashboards, panels, consoles and vinyl seats
Non-greasy and lint-free for a spotless clean
Moisture Lock Lid keeps car wipes fresh for one year
Includes 20 wipes per package
| Part Number | 10233B |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Application Method | Wipes |
| Battery Platform | None |
| Certifications | No Certifications |
| Colour | Orange |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Flammable | No |
| Freeze Point (°C) | 0.00 °C |
| Freeze Point (°F) | 32.00 °F |
| Minimum Temperature (°C) | 1.00 °C |
|---|---|
| Minimum Temperature (°F) | 33.80 °F |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
| Package Depth (cm) | 8.40 cm |
| Package Depth (in) | 3.31 in |
| Package Form | Bottle |
| Package Height (cm) | 21.40 cm |
| Package Height (in) | 8.43 in |
| Package Weight (kg) | 0.23 kg |
| Package Weight (lb) | 0.50 lb |
| Package Width (cm) | 8.40 cm |
| Package Width (in) | 3.31 in |
| Primary Scent | Fresh |
| Product Height (cm) | 21.40 cm |
| Product Height (in) | 8.43 in |
| Product Length (cm) | 8.40 cm |
| Product Length (ft) | 0.28 ft |
| Product Use(s) | Automotive Interior |
| Product Volume (L) | 0.00 l |
| Product Volume (gal) | 0.00 gal (US) |
| Product Weight (g) | 227.00 g |
| Product Weight (kg) | 0.23 kg |
| Product Weight (lb) | 0.50 lb |
| Product Width (cm) | 8.40 cm |
| Product Width (in) | 3.31 in |
| Season | All-Season |
| Shelf Life (year) | 0 yr |
Pick Up is free at most stores (some stores require a minimum order value before tax)
Shipping fee is based on size and weight of products and distance from address to store
Same-Day Delivery costs $9.99 per order
Same-Day Delivery and Ship to Home are unavailable for tires and wheels
Most products can be returned or exchanged at any Canadian Tire store within 90 days of purchase
Some products are non-refundable and non-exchangeable
Special order hard parts and specific application automotive parts must be returned to original store of purchase
The return info outlined above may not apply to the product you are currently viewing. For complete details and exceptions, please refer to our Return Policy.
Only Show Differences | Currently Viewing | ||||
| Ratings | |||||
| Advanced Features | No Advanced Features | ||||
| Application Method | Wipes | ||||
| Battery Platform | None |
$58.97
