This paragraph should be hidden.
Pick up available 08:00 p.m., Mar 30
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Turtle Wax Hybrid Solutions 3-in-1 Car Ceramic Detailer Spray offers a fusion of cleaning, shine enhancement, and protection for your vehicle. This easy-to-use spray formula, enriched with hydrophobic SiO2 polymers, provides durable protection, intense shine, and superior water beading between washings.
Rejuvenates shine and protection
Safe waterless cleaning that intensifies shine and adds ceramic wax protection
Features easy spray formula that is infused with super hydrophobic and SiO2 polymers, creating durable protection, intense shine, and superior water beading in between washings
Formulated with ceramic infused wax that stands up to diverse environmental conditions, even with regular washings
Silky feeling Hydro-glide polymers trap and encapsulate dirt and grime that wipe away easily with a microfibre cloth
Can be used on all non-porous exterior surfaces including glass and wheels.
Not recommended for soft side convertible tops
Features a sweet fruity fragrance that is a delight to the senses
Size: 946 mL (32 oz)
| Part Number | 53419 |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Application Method | Spray |
| Battery Platform | None |
| Certifications | No Certifications |
| Colour | Not Applicable |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Flammable | No |
| Freeze Point (°C) | 0.00 °C |
| Freeze Point (°F) | 32.00 °F |
| Minimum Temperature (°C) | 4.00 °C |
|---|---|
| Minimum Temperature (°F) | 39.20 °F |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
| Package Depth (cm) | 6.35 cm |
| Package Depth (in) | 2.50 in |
| Package Form | Spray Bottle |
| Package Height (cm) | 29.46 cm |
| Package Height (in) | 11.60 in |
| Package Weight (kg) | 0.98 kg |
| Package Weight (lb) | 2.16 lb |
| Package Width (cm) | 11.43 cm |
| Package Width (in) | 4.50 in |
| Primary Scent | Citrus |
| Product Height (cm) | 29.46 cm |
| Product Height (in) | 11.60 in |
| Product Length (cm) | 6.35 cm |
| Product Length (ft) | 0.21 ft |
| Product Use(s) | Automotive Exterior |
| Product Volume (L) | 0.95 l |
| Product Volume (gal) | 0.25 gal (US) |
| Product Weight (g) | 979.59 g |
| Product Weight (kg) | 0.98 kg |
| Product Weight (lb) | 2.16 lb |
| Product Width (cm) | 11.43 cm |
| Product Width (in) | 4.50 in |
| Season | All-Season |
| Shelf Life (year) | 7 yr |
Pick Up is free at most stores (some stores require a minimum order value before tax)
Shipping fee is based on size and weight of products and distance from address to store
Same-Day Delivery costs $9.99 per order
Same-Day Delivery and Ship to Home are unavailable for tires and wheels
Most products can be returned or exchanged at any Canadian Tire store within 90 days of purchase
Some products are non-refundable and non-exchangeable
Special order hard parts and specific application automotive parts must be returned to original store of purchase
The return info outlined above may not apply to the product you are currently viewing. For complete details and exceptions, please refer to our Return Policy.
Only Show Differences | ||||||
| Ratings | ||||||
| Advanced Features | No Advanced Features | |||||
| Application Method | Spray | |||||
| Battery Platform | None |
$256.76$260.96
