This paragraph should be hidden.
Pick up available 03:30 p.m., Apr 26
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
DuraLube Octane Boost is a fast easy to use fuel system octane booster that improves engine performance and balances poor quality fuel. This product aids in enhancing engine performance and harmonizing inconsistent fuel quality.
Reduces engine knock
Instantly boosts octane
Helps clean Injectors and carburetors
Helps acceleration
Restores power and torque
Directions: Pour entire contents into gasoline, for max strength add 2 bottles
Size: 5.25 fl. oz. (155 mL)
| Part Number | HL-442019-12 |
|---|---|
| Package Depth (cm) | 4.10 cm |
| Package Depth (in) | 1.61 in |
| Package Height (cm) | 21.00 cm |
| Package Height (in) | 8.27 in |
| Package Weight (kg) | 0.19 kg |
| Package Weight (lb) | 0.42 lb |
| Package Width (cm) | 4.10 cm |
| Package Width (in) | 1.61 in |
Pick Up is free at most stores (some stores require a minimum order value before tax)
Shipping fee is based on size and weight of products and distance from address to store
Same-Day Delivery costs $9.99 per order
Same-Day Delivery and Ship to Home are unavailable for tires and wheels
Most products can be returned or exchanged at any Canadian Tire store within 90 days of purchase
Some products are non-refundable and non-exchangeable
Special order hard parts and specific application automotive parts must be returned to original store of purchase
The return info outlined above may not apply to the product you are currently viewing. For complete details and exceptions, please refer to our Return Policy.
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Package Depth (cm) | 4.10 cm | 7.00 cm | 4.10 cm | 6.70 cm | 4.10 cm | |
| Package Depth (in) | 1.61 in | 2.76 in | 1.61 in | 2.64 in | 1.61 in | |
| Package Height (cm) | 21.00 cm | 23.50 cm | 21.00 cm | 23.20 cm | 22.20 cm |
$118.26
