Big Spring Tire Sale: SAVE UP TO 25%* on select tires and wheels from quality brands.
Shop NowThis paragraph should be hidden.






Pick up available 09:00 a.m., May 12
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Help extend your engine's life with STP Ceramic Oil Treatment. Formulated for lasting protection, this engine treatment remains even after your oil is changed to protect your engine for up to 15,000 miles. Anti-friction technology increases lubrication between metal-to-metal parts to help your engine run smoother and quieter. The advanced automotive oil also prevents engine deposits, helps clean out sludge, and improves lubricity and oil flow. The result is a performance boost that can increase horsepower, improve gas mileage and reduce emissions. Just add one bottle of the engine oil additives to 4 to 5 quarts of oil at or between your oil change, based on the manufacturer's recommended oil change interval. For over 60 years, and for more miles than anyone can count, STP has been one of the most trusted names in automotive care.
STP Ceramic Oil Treatment for use in conventional or synthetic motor oils
Anti-Friction Technology™
Cleans and prevents deposit formation
Improves gas mileage and extends engine life
Helps to increase horsepower and reduces emissions
Safe for all gas or diesel engines
Size: 443 mL
| Part Number | 0380889 |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Application Method | Pour |
| Automotive Chemicals Type | Engine Cleaner |
| Battery Platform | None |
| Certifications | No Certifications |
| Colour | Blue |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Flammable | No |
| Freeze Point (°C) | 0.00 °C |
| Freeze Point (°F) | 32.00 °F |
|---|---|
| Minimum Temperature (°C) | 1.00 °C |
| Minimum Temperature (°F) | 33.80 °F |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
| Package Depth (cm) | 4.70 cm |
| Package Depth (in) | 1.85 in |
| Package Form | Bottle |
| Package Height (cm) | 18.30 cm |
| Package Height (in) | 7.20 in |
| Package Weight (kg) | 0.47 kg |
| Package Weight (lb) | 1.04 lb |
| Package Width (cm) | 9.30 cm |
| Package Width (in) | 3.66 in |
| Primary Scent | Unscented |
| Product Height (cm) | 18.30 cm |
| Product Height (in) | 7.20 in |
| Product Length (cm) | 4.70 cm |
| Product Length (ft) | 0.15 ft |
| Product Use(s) | Automotive Exterior |
| Product Volume (L) | 0.44 l |
| Product Volume (gal) | 0.12 gal (US) |
| Product Weight (g) | 470.00 g |
| Product Weight (kg) | 0.47 kg |
| Product Weight (lb) | 1.04 lb |
| Product Width (cm) | 9.30 cm |
| Product Width (in) | 3.66 in |
| Season | All-Season |
| Shelf Life (year) | 5 yr |
Pick Up is free at most stores (some stores require a minimum order value before tax)
Shipping fee is based on size and weight of products and distance from address to store
Same-Day Delivery costs $9.99 per order
Same-Day Delivery and Ship to Home are unavailable for tires and wheels
Most products can be returned or exchanged at any Canadian Tire store within 90 days of purchase
Some products are non-refundable and non-exchangeable
Special order hard parts and specific application automotive parts must be returned to original store of purchase
The return info outlined above may not apply to the product you are currently viewing. For complete details and exceptions, please refer to our Return Policy.
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Advanced Features | No Advanced Features | |||||
| Application Method | Pour | |||||
| Automotive Chemicals Type | Engine Cleaner |
Subtotal for 4 items$108.96

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.