This paragraph should be hidden.
Pick up available 12:30 p.m., Apr 20
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
An additive for hydraulic systems that stops leaks and increases hydraulic pressure. Use in new units to stop initial wear and increase fluid life. Lucas Hydraulic Oil Booster & Stop Leak was formulated to renew hydraulic fluid with an additive package that stops seal leaks, boosts pressure, reduces operating temperatures and increases the life of hoses, rams and cylinders. It is an inexpensive solution to most hydraulic problems and a perfect preventative maintenance product.
Lucas Oil Hydraulic Oil Booster and Stop Leak is formulated to stop leaks and increase hydraulic pressure
Extends the life of hydraulic fluid up to 2 times
Conditions old seals and 0-rings to stop and prevent future leaks
Removes varnish and restores pressure for more efficient operation
Suitable for both synthetic and conventional hydraulic fluids
Size: 946 ml (32 oz)
| Part Number | 20019 |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Application Method | Pour |
| Automotive Chemicals Type | Automotive Lubricant |
| Battery Platform | None |
| Certifications | No Certifications |
| Colour | Clear |
| Consumer Pack Size | 12 |
| Flammable | Yes |
| Freeze Point (°C) | -10.00 °C |
| Freeze Point (°F) | 14.00 °F |
|---|---|
| Minimum Temperature (°C) | 0.00 °C |
| Minimum Temperature (°F) | 32.00 °F |
| Non-toxic When Used as Intended | No |
| Package Depth (cm) | 3.83 cm |
| Package Depth (in) | 1.51 in |
| Package Form | Bottle |
| Package Height (cm) | 29.85 cm |
| Package Height (in) | 11.75 in |
| Package Weight (kg) | 0.92 kg |
| Package Weight (lb) | 2.03 lb |
| Package Width (cm) | 3.83 cm |
| Package Width (in) | 1.51 in |
| Primary Scent | Unscented |
| Product Height (cm) | 11.75 cm |
| Product Height (in) | 4.63 in |
| Product Length (cm) | 3.30 cm |
| Product Length (ft) | 0.11 ft |
| Product Use(s) | Automotive Exterior |
| Product Volume (L) | 0.95 l |
| Product Volume (gal) | 0.25 gal (US) |
| Product Weight (g) | 920.00 g |
| Product Weight (kg) | 0.92 kg |
| Product Weight (lb) | 2.03 lb |
| Product Width (cm) | 3.30 cm |
| Product Width (in) | 1.30 in |
| Season | All-Season |
| Shelf Life (year) | 5 yr |
Pick Up is free at most stores (some stores require a minimum order value before tax)
Shipping fee is based on size and weight of products and distance from address to store
Same-Day Delivery costs $9.99 per order
Same-Day Delivery and Ship to Home are unavailable for tires and wheels
Most products can be returned or exchanged at any Canadian Tire store within 90 days of purchase
Some products are non-refundable and non-exchangeable
Special order hard parts and specific application automotive parts must be returned to original store of purchase
The return info outlined above may not apply to the product you are currently viewing. For complete details and exceptions, please refer to our Return Policy.
$146.91$176.97
