This paragraph should be hidden.
AlloyGator
Out of stock at Leduc, AB
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
The AlloyGator Wheel Guard Protector is a robust wheel protector designed to protect up to 24-inch wheels from curbing and potholes. This set of four blue wheel guards with a matte finish fits snugly between the wheel and tire. Highly engineered, the AlloyGator is tough and takes the impact of curbing and driving over potholes, preventing damage to your alloy wheels while adding stylish flair. Ranging from 12 to 24 inches in diameter, these wheel protectors provide a practical and fashionable solution for safeguarding your wheels.
This highly engineered, robust wheel protector is designed to take the impact of curbing and driving over potholes
Fitting between the wheel and tire, the AlloyGator is tough yet stylish
Fits wheels ranging from 12″ to 24″ diameter (30.4 - 60.9 cm)
Colour: Blue, Matte Finish
One set of AlloyGator will fit four wheels up to 24" (60.9 cm) in diameter
Tools required: Dead blow hammer, lubrication, cutters, pry bar/tack puller, air compressor, jack/stand or lift/hoist
| Part Number | K4BLUEXC |
|---|---|
| Colour | Blue |
| Package Depth (cm) | 40.00 cm |
| Package Depth (in) | 15.75 in |
| Package Height (cm) | 40.00 cm |
| Package Height (in) | 15.75 in |
| Package Weight (kg) | 2.00 kg |
| Package Weight (lb) | 4.41 lb |
| Package Width (cm) | 7.00 cm |
| Package Width (in) | 2.76 in |
| Primary Material | Plastic |
|---|---|
| Product Weight (g) | 1000.00 g |
| Wheel Size Compatibility Max (in) | 24 in |
| Wheel Size Compatibility Min (in) | 14 in |
Pick Up is free at most stores (some stores require a minimum order value before tax)
Shipping fee is based on size and weight of products and distance from address to store
Same-Day Delivery costs $9.99 per order
Same-Day Delivery and Ship to Home are unavailable for tires and wheels
Most products can be returned or exchanged at any Canadian Tire store within 90 days of purchase
Some products are non-refundable and non-exchangeable
Special order hard parts and specific application automotive parts must be returned to original store of purchase
The return info outlined above may not apply to the product you are currently viewing. For complete details and exceptions, please refer to our Return Policy.
$321.96
