This paragraph should be hidden.
Pick up available 11:30 a.m., Apr 03
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Get ready for summer driving with Rain-X ClearView Summer Breeze Windshield Washer Fluid. This specialized formula cuts through road grime, bugs, tar, tree sap, and bird droppings, leaving your windshield streak and smear-free. Formulated for Canadian weather conditions, ClearView Summer Breeze can handle any summer driving situation. Keep a 3.78-litre jug in your trunk so you're always prepared.
Formulated with deionized water
Prevents hard water mineral buildup
Streak and smear free
Water beading technology
Faster water dispersion
Size: 3.78 L
Ready to use and should never be diluted with water
| Part Number | 0294143 |
|---|---|
| Advanced Features | Streak Free |
| Application Method | Pour |
| Battery Platform | None |
| Certifications | No Certifications |
| Colour | Pink |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Flammable | No |
| Freeze Point (°C) | 0.00 °C |
| Freeze Point (°F) | 32.00 °F |
| Minimum Temperature (°C) | -10.00 °C |
|---|---|
| Minimum Temperature (°F) | 14.00 °F |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
| Package Depth (cm) | 11.43 cm |
| Package Depth (in) | 4.50 in |
| Package Form | Jug |
| Package Height (cm) | 28.75 cm |
| Package Height (in) | 11.32 in |
| Package Weight (kg) | 3.87 kg |
| Package Weight (lb) | 8.53 lb |
| Package Width (cm) | 18.42 cm |
| Package Width (in) | 7.25 in |
| Primary Scent | Fresh |
| Product Height (cm) | 28.75 cm |
| Product Height (in) | 11.32 in |
| Product Length (cm) | 18.42 cm |
| Product Length (ft) | 0.60 ft |
| Product Use(s) | Automotive Exterior |
| Product Volume (L) | 3.78 l |
| Product Volume (gal) | 1.00 gal (US) |
| Product Weight (g) | 3870.00 g |
| Product Weight (kg) | 3.87 kg |
| Product Weight (lb) | 8.53 lb |
| Product Width (cm) | 11.43 cm |
| Product Width (in) | 4.50 in |
| Season | Summer |
| Shelf Life (year) | 2 yr |
| Vehicle Type Compatibility | Multi-Vehicle |
Pick Up is free at most stores (some stores require a minimum order value before tax)
Shipping fee is based on size and weight of products and distance from address to store
Same-Day Delivery costs $9.99 per order
Same-Day Delivery and Ship to Home are unavailable for tires and wheels
Most products can be returned or exchanged at any Canadian Tire store within 90 days of purchase
Some products are non-refundable and non-exchangeable
Special order hard parts and specific application automotive parts must be returned to original store of purchase
The return info outlined above may not apply to the product you are currently viewing. For complete details and exceptions, please refer to our Return Policy.
Only Show Differences | ||||||
| Ratings | ||||||
| Advanced Features | Streak Free | De-Icer | De-Icer | De-Icer | De-Icer | |
| Application Method | Pour | Pour | Pour | Pour | Pour | |
| Battery Platform | None |
