This paragraph should be hidden.
Pick up available 09:00 a.m., Mar 27
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Auto Services are available at your store
OEM Ready-to-Use Extended Life Antifreeze/Coolant Euro II is specifically formulated for Audi, Volkswagen and Porsche vehicles, including hybrid and electric models. It provides reliable protection against extreme temperatures, preventing overheating in summer and freezing in winter. This coolant is compatible with modern aluminum engines and provides extended protection against rust, corrosion, and pitting caused by cavitation for all coolant system metals.
Meets or exceeds industry standards and manufacturer's specifications (ASTM D3306, BS6580, VW TL 774G) for engine protection
Specially made for European cars and light-duty trucks requiring NAP-free Organic Acid Technology (OAT) coolant
Protects engines in extreme temperatures ranging from -37°C to 129°C
Offers extended life service of up to 250,000 km or 5 years
Low-silicate and NAP-free ethylene glycol-based formula is compatible with other extended life HOAT/OAT antifreeze/coolants; for best results, do not mix with conventional high pH, phosphate, borate or silicate-based coolants
Pre-mixed 50/50 for convenient top-up or full replacement, no dilution needed
Designed for gasoline or light-duty diesel engines in both North American and European vehicles, if properly maintained in accordance with engine manufacturer’s maintenance recommendation
Size: 3.87 L (1 US gal)
Made in Canada
| Part Number | 16-324POEMVW |
|---|---|
| Advanced Features | Ethylene Glycol Formulation, Organic Acid Technology Based |
| Dilution Ratio | 50:50 |
| Freeze Point (°C) | -37.00 °C |
| Manufacturer Part Number | 16-324POEMVW |
| Package Depth (cm) | 11.43 cm |
| Package Depth (in) | 4.50 in |
| Package Height (cm) | 28.75 cm |
| Package Height (in) | 11.32 in |
| Package Weight (kg) | 4.25 kg |
| Package Weight (lb) | 9.37 lb |
|---|---|
| Package Width (cm) | 18.42 cm |
| Package Width (in) | 7.25 in |
| Primary Colour | Purple |
Pick Up is free at most stores (some stores require a minimum order value before tax)
Shipping fee is based on size and weight of products and distance from address to store
Same-Day Delivery costs $9.99 per order
Same-Day Delivery and Ship to Home are unavailable for tires and wheels
Most products can be returned or exchanged at any Canadian Tire store within 90 days of purchase
Some products are non-refundable and non-exchangeable
Special order hard parts and specific application automotive parts must be returned to original store of purchase
The return info outlined above may not apply to the product you are currently viewing. For complete details and exceptions, please refer to our Return Policy.
Only Show Differences | ||||||
| Ratings | ||||||
| Advanced Features | Ethylene Glycol Formulation, Organic Acid Technology Based | Ethylene Glycol Formulation, Organic Acid Technology Based | No Advanced Features | Ethylene Glycol Formulation, Organic Acid Technology Based | Ethylene Glycol Formulation, Organic Acid Technology Based | |
| Dilution Ratio | 50:50 | 50:50 | 50:50 | 50:50 | 50:50 | |
| Freeze Point (°C) | -37.00 °C | -37.00 °C | -37.00 °C | -37.00 °C | -37.00 °C |
