This paragraph should be hidden.

Pick up available 08:00 a.m., Apr 26
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
This OEM Ready-to-Use Extended Life Antifreeze/Coolant Euro I is specifically formulated for BMW, Jaguar, Mercedes-Benz, Mini, Smart, and Volvo vehicles and is suitable for hybrid and electric models. The engine antifreeze/coolant provides extreme temperature protection, ranging from -37°C to 129°C. It prevents summer overheating and winter freezing while providing extended protection against rust, corrosion and pitting caused by cavitation for all coolant system metals.
Meets or exceeds industry standards and/or manufacturer's specifications ASTM D3306, JIS K2234 & VW TL 774G+ for superior engine protection
OEM Euro I is specifically made for European vehicles and light-duty trucks requiring a pure OAT (Organic Acid Technology) antifreeze/coolant in aluminum engines
Avoid dirty coolants and costly repairs, OEM Extended Life Antifreeze/Coolant provides up to 250,000 km or 5 Years of service life protection
OEM Ready-to-Use Antifreeze/Coolant Euro I is free of silicate, borate, nitrite, nitrate, phosphate, and amine. The ethylene glycol-based formula is compatible with other similarly formulated extended-life OAT antifreeze/coolants. For best results, do not mix with conventional high pH, phosphate, borate, or silicate-based coolants
Ideal for top-up and flush & fill. No need to dilute. OEM 50/50 premixed, Ready-to-Use Extended Life Antifreeze/Coolant Euro I offers extreme engine protection against temperature variations
It provides superior performances for North American & European gasoline or light duty diesel engines, if properly maintained in accordance with engine manufacturer’s maintenance recommendation
Size: 3.78 L (1 US gal)
Made in Canada
Available in both Ready-to-Use (premixed 50/50) and concentrate formula. With 10 different formulations that match the factory fill specifications
| Part Number | 16-324GOEME |
|---|---|
| Advanced Features | Ethylene Glycol Formulation, Organic Acid Technology Based |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Dilution Ratio | 50:50 |
| Engine Type | Gas |
| Freeze Point (°C) | -37.00 °C |
| Manufacturer Part Number | 16-324GOEME |
| Mix Type | Premix |
| Package Depth (cm) | 11.43 cm |
| Package Depth (in) | 4.50 in |
| Package Height (cm) | 28.75 cm |
|---|---|
| Package Height (in) | 11.32 in |
| Package Weight (kg) | 4.25 kg |
| Package Weight (lb) | 9.37 lb |
| Package Width (cm) | 18.42 cm |
| Package Width (in) | 7.25 in |
| Primary Colour | Blue |
| Product Volume (L) | 3.78 l |
Pick Up is free at most stores (some stores require a minimum order value before tax)
Shipping fee is based on size and weight of products and distance from address to store
Same-Day Delivery costs $9.99 per order
Same-Day Delivery and Ship to Home are unavailable for tires and wheels
Most products can be returned or exchanged at any Canadian Tire store within 90 days of purchase
Some products are non-refundable and non-exchangeable
Special order hard parts and specific application automotive parts must be returned to original store of purchase
The return info outlined above may not apply to the product you are currently viewing. For complete details and exceptions, please refer to our Return Policy.
Only Show Differences | ||||||
| Ratings | ||||||
| Advanced Features | Ethylene Glycol Formulation, Organic Acid Technology Based | Ethylene Glycol Formulation, Organic Acid Technology Based | Ethylene Glycol Formulation, Organic Acid Technology Based | No Advanced Features | Ethylene Glycol Formulation, Organic Acid Technology Based | |
| Consumer Pack Size | 1 | |||||
| Dilution Ratio | 50:50 | 50:50 | 50:50 | 50:50 | 50:50 |
$344.96$347.96
