This paragraph should be hidden.
Pick up available 10:30 a.m., Mar 25
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
If you're a high-mileage driver, then Castrol® EDGE® High Mileage with Fluid TITANIUM Technology is the natural choice for your car. If you demand maximum engine performance from your high mileage car, treat your engine to Castrol EDGE High Mileage Oil for 10X better high temperature performance* than the latest industry standard.
With extra Fluid Titanium Technology™ to fight power-robbing friction in higher mileage performance engines
Designed to keep your high mileage car performing at its best
Helps maximize short and long term engine performance in high mileage engines
Reduce leaks, oil burn off, and power-robbing deposits
Improves fuel economy
Includes 5 L (1.3 US gal) of product
| Part Number | 020373A |
|---|---|
| API Service | SN Plus |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Flammable | No |
| Flash Point (°C) | 225.00 °C |
| Flash Point (°F) | 437.00 °F |
| Manufacturer Part Number | 020373A |
| Maximum Operating Temperature (°C) | 180.00 °C |
| Maximum Operating Temperature (°F) | 356.00 °F |
| Minimum Operating Temperature (°C) | -40.00 °C |
|---|---|
| Minimum Operating Temperature (°F) | -40.00 °F |
| Motor Oil Type | Synthetic |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
| Oil Class | High Mileage |
| Oil Composition | Full Synthetic |
| Package Depth (cm) | 11.40 cm |
| Package Depth (in) | 4.49 in |
| Package Form | Carton |
| Package Height (cm) | 31.93 cm |
| Package Height (in) | 12.57 in |
| Package Weight (kg) | 4.40 kg |
| Package Weight (lb) | 9.70 lb |
| Package Width (cm) | 20.90 cm |
| Package Width (in) | 8.23 in |
| Pour Point (°C) | -36.00 °C |
| Pour Point (°F) | -32.80 °F |
| Primary Colour | Brown |
| Product Height (cm) | 31.93 cm |
| Product Height (in) | 12.57 in |
| Product Length (cm) | 11.40 cm |
| Product Length (ft) | 0.37 ft |
| Product Use(s) | Automobiles |
| Product Volume (L) | 5.00 l |
| Product Volume (gal) | 1.32 gal (US) |
| Product Weight (g) | 4400.00 g |
| Product Weight (kg) | 4.40 kg |
| Product Weight (lb) | 9.70 lb |
| Product Width (cm) | 11.40 cm |
| Product Width (in) | 4.49 in |
| Ratings | Not Applicable |
| Shelf Life (year) | 5 yr |
| Shelf Life After Opening (Month) | 120 mo |
| Viscosity Grade | 0w-20 |
Pick Up is free at most stores (some stores require a minimum order value before tax)
Shipping fee is based on size and weight of products and distance from address to store
Same-Day Delivery costs $9.99 per order
Same-Day Delivery and Ship to Home are unavailable for tires and wheels
Most products can be returned or exchanged at any Canadian Tire store within 90 days of purchase
Some products are non-refundable and non-exchangeable
Special order hard parts and specific application automotive parts must be returned to original store of purchase
The return info outlined above may not apply to the product you are currently viewing. For complete details and exceptions, please refer to our Return Policy.
Originally posted on Castrol EDGE 5W30 High Mileage Synthetic Engine/Motor Oil, 5-L
Originally posted on Castrol EDGE 5W30 High Mileage Synthetic Engine/Motor Oil, 5-L
Originally posted on Castrol EDGE 5W30 High Mileage Synthetic Engine/Motor Oil, 5-L
Originally posted on Castrol EDGE 5W30 High Mileage Synthetic Engine/Motor Oil, 5-L
Originally posted on Castrol EDGE 5W30 High Mileage Synthetic Engine/Motor Oil, 5-L
