This paragraph should be hidden.
Pick up available 09:00 a.m., Apr 26
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Enhance your engine's performance and longevity with Castrol EDGE 0W20 Extended Performance Synthetic Engine Oil. With superior strength against breakdown, friction, and wear, this oil ensures optimal performance. It meets industry standards for product performance and grade, providing reliability and efficiency for your vehicle.
3x stronger than the leading full synthetic against viscosity breakdown
Improves oil film strength by 30% and reduces power robbing friction
10x stronger against high temperature oil thickening to unlock maximum performance
6x stronger against wear vs the industry benchmark
Helps improve fuel economy in 0W grades
Product Performance Claims: API SN PLUS/SN/SM/SL, ILSAC GF-5
Grade: 0W20
Size: 5 L (1.32 US gal)
| Part Number | 020603A |
|---|---|
| API Service | SN Plus |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Consumer Pack Size | 3 |
| Flammable | No |
| Flash Point (°C) | 220.00 °C |
| Flash Point (°F) | 428.00 °F |
| Manufacturer Part Number | 020603A |
| Maximum Operating Temperature (°C) | 190.00 °C |
| Maximum Operating Temperature (°F) | 374.00 °F |
| Minimum Operating Temperature (°C) | -35.00 °C |
|---|---|
| Minimum Operating Temperature (°F) | -31.00 °F |
| Motor Oil Type | Synthetic |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
| Oil Class | Synthetic |
| Oil Composition | Full Synthetic |
| Package Depth (cm) | 11.40 cm |
| Package Depth (in) | 4.49 in |
| Package Form | Jug |
| Package Height (cm) | 31.93 cm |
| Package Height (in) | 12.57 in |
| Package Weight (kg) | 4.39 kg |
| Package Weight (lb) | 9.68 lb |
| Package Width (cm) | 20.90 cm |
| Package Width (in) | 8.23 in |
| Pour Point (°C) | -39.00 °C |
| Pour Point (°F) | -38.20 °F |
| Primary Colour | Brown |
| Product Height (cm) | 31.93 cm |
| Product Height (in) | 12.57 in |
| Product Length (cm) | 11.40 cm |
| Product Length (ft) | 0.37 ft |
| Product Use(s) | Automobiles |
| Product Volume (L) | 5.00 l |
| Product Volume (gal) | 1.32 gal (US) |
| Product Weight (g) | 4450.00 g |
| Product Weight (kg) | 4.45 kg |
| Product Weight (lb) | 9.81 lb |
| Product Width (cm) | 20.90 cm |
| Product Width (in) | 8.23 in |
| Ratings | Not Applicable |
| Shelf Life (year) | 10 yr |
| Shelf Life After Opening (Month) | 120 mo |
| Viscosity Grade | 0w-20 |
Pick Up is free at most stores (some stores require a minimum order value before tax)
Shipping fee is based on size and weight of products and distance from address to store
Same-Day Delivery costs $9.99 per order
Same-Day Delivery and Ship to Home are unavailable for tires and wheels
Most products can be returned or exchanged at any Canadian Tire store within 90 days of purchase
Some products are non-refundable and non-exchangeable
Special order hard parts and specific application automotive parts must be returned to original store of purchase
The return info outlined above may not apply to the product you are currently viewing. For complete details and exceptions, please refer to our Return Policy.
Only Show Differences | ||||||
| Ratings | ||||||
| Advanced Features | No Advanced Features | No Advanced Features | No Advanced Features | No Advanced Features | No Advanced Features | |
| API Service | SN Plus | SN Plus | SN Plus | SN Plus | SN Plus | |
| Consumer Pack Size | 3 | 1 | 3 | 3 | 1 |
$183.52$243.96
