This paragraph should be hidden.
Pick up available 07:00 p.m., Mar 23
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Give your hard-working engine the protection it deserves with Mobil 1™ Truck & SUV 5W20 Synthetic Engine Oil. This advanced full synthetic motor oil is specially formulated to protect during tough conditions like towing and hauling, ensuring your engine remains in peak condition. Mobil 1™ Truck & SUV offers exceptional wear protection and helps prevent oil breakdown, allowing you to go 10,000 miles between oil changes. Whether you’re towing heavy loads or driving in severe conditions, this oil is designed to help you get the job done.
Specifically designed and formulated for truck and SUV gasoline engines
Provides outstanding performance under all operating conditions
Extra protection for hard-working engines
20% more sludge fighting power
Proven performance in a 10,000 lb towing test
This product is recommended for use in applications requiring: Ford WSS-M2C930-A; Ford WSS-M2C945-A; Ford WSS-M2C945-B; GM 6094M
Grade: 5W20
Size: 4.73 L (1.25 US gal)
Please see the User Manual section below to find and download this product's Safety Data Sheet
Go 10,000 miles between oil changes
Excellent heat protection up to 500°F and cold protection down to -40°F
| Part Number | 124959 |
|---|---|
| API Service | SN Plus |
| Advanced Features | Detergent |
| Consumer Pack Size | 3 |
| Flammable | No |
| Flash Point (°C) | 235.00 °C |
| Flash Point (°F) | 455.00 °F |
| Manufacturer Part Number | 124959 |
| Maximum Operating Temperature (°C) | 260.00 °C |
| Maximum Operating Temperature (°F) | 500.00 °F |
| Minimum Operating Temperature (°C) | -35.00 °C |
|---|---|
| Minimum Operating Temperature (°F) | -31.00 °F |
| Motor Oil Type | Synthetic |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
| Oil Class | Synthetic |
| Oil Composition | Full Synthetic |
| Package Depth (cm) | 11.20 cm |
| Package Depth (in) | 4.41 in |
| Package Form | Jug |
| Package Height (cm) | 31.70 cm |
| Package Height (in) | 12.48 in |
| Package Weight (kg) | 4.11 kg |
| Package Weight (lb) | 9.06 lb |
| Package Width (cm) | 20.60 cm |
| Package Width (in) | 8.11 in |
| Pour Point (°C) | -48.00 °C |
| Pour Point (°F) | -54.40 °F |
| Primary Colour | Brown |
| Product Height (cm) | 31.70 cm |
| Product Height (in) | 12.48 in |
| Product Length (cm) | 11.20 cm |
| Product Length (ft) | 0.37 ft |
| Product Use(s) | Automobiles |
| Product Volume (L) | 4.73 l |
| Product Volume (gal) | 1.25 gal (US) |
| Product Weight (g) | 4700.00 g |
| Product Weight (kg) | 4.70 kg |
| Product Weight (lb) | 10.36 lb |
| Product Width (cm) | 20.60 cm |
| Product Width (in) | 8.11 in |
| Ratings | SAE |
| Shelf Life (year) | 5 yr |
| Shelf Life After Opening (Month) | 12 mo |
| Viscosity Grade | 5w-20 |
Pick Up is free at most stores (some stores require a minimum order value before tax)
Shipping fee is based on size and weight of products and distance from address to store
Same-Day Delivery costs $9.99 per order
Same-Day Delivery and Ship to Home are unavailable for tires and wheels
Most products can be returned or exchanged at any Canadian Tire store within 90 days of purchase
Some products are non-refundable and non-exchangeable
Special order hard parts and specific application automotive parts must be returned to original store of purchase
The return info outlined above may not apply to the product you are currently viewing. For complete details and exceptions, please refer to our Return Policy.
$199.97
Originally posted on Mobil 1™ Truck & SUV 5W30 Synthetic Engine/Motor Oil, 1-L
Originally posted on Mobil 1™ Truck & SUV 5W30 Synthetic Engine/Motor Oil, 4.73-L
Originally posted on Mobil 1™ Truck & SUV 0W20 Synthetic Engine/Motor Oil, 4.73-L
Originally posted on Mobil 1™ Truck & SUV 0W20 Synthetic Engine/Motor Oil, 4.73-L
Originally posted on Mobil 1™ Truck & SUV 0W20 Synthetic Engine/Motor Oil, 4.73-L
