This paragraph should be hidden.

Pick up available 09:00 a.m., May 10
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Castrol® GTX® High Mileage Motor Oil is engineered with Phosphorous Replacement Technology, offering enhanced protection for high-mileage engines. The advanced formula provides wear protection and supports your vehicle's emission system. Ideal for engines with high mileage, this motor oil prolongs engine life, ensuring smooth performance over time. Choose Castrol GTX High Mileage to keep your engine running efficiently.
Superior dispersancy that fights sludge build-up
Advanced additives that minimize engine wear
API SN+, GF-5
Size: 5 L jug
Provides exceptional oil burn-off protection, exceeding industry standards
Reduces leaks with seal conditioners
Engineered for vehicles over 120,000 km
Improved fuel economy
| Part Number | 00018-3A |
|---|---|
| API Service | SN Plus |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Flammable | No |
| Flash Point (°C) | 200.00 °C |
| Flash Point (°F) | 392.00 °F |
| Manufacturer Part Number | 00018-3A |
| Maximum Operating Temperature (°C) | 180.00 °C |
| Maximum Operating Temperature (°F) | 356.00 °F |
| Minimum Operating Temperature (°C) | -35.00 °C |
|---|---|
| Minimum Operating Temperature (°F) | -31.00 °F |
| Motor Oil Type | Conventional |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
| Oil Class | High Mileage |
| Oil Composition | Mineral |
| Package Depth (cm) | 11.40 cm |
| Package Depth (in) | 4.49 in |
| Package Form | Jug |
| Package Height (cm) | 31.93 cm |
| Package Height (in) | 12.57 in |
| Package Weight (kg) | 4.44 kg |
| Package Weight (lb) | 9.80 lb |
| Package Width (cm) | 20.90 cm |
| Package Width (in) | 8.23 in |
| Pour Point (°C) | -39.00 °C |
| Pour Point (°F) | -38.20 °F |
| Primary Colour | Brown |
| Product Height (cm) | 31.93 cm |
| Product Height (in) | 12.57 in |
| Product Length (cm) | 11.40 cm |
| Product Length (ft) | 0.37 ft |
| Product Use(s) | Automobiles |
| Product Volume (L) | 5.00 l |
| Product Volume (gal) | 1.32 gal (US) |
| Product Weight (g) | 4440.00 g |
| Product Weight (kg) | 4.44 kg |
| Product Weight (lb) | 9.79 lb |
| Product Width (cm) | 20.90 cm |
| Product Width (in) | 8.23 in |
| Ratings | Not Applicable |
| Shelf Life (year) | 5 yr |
| Shelf Life After Opening (Month) | 120 mo |
| Viscosity Grade | 5w-20 |
Pick Up is free at most stores (some stores require a minimum order value before tax)
Shipping fee is based on size and weight of products and distance from address to store
Same-Day Delivery costs $9.99 per order
Same-Day Delivery and Ship to Home are unavailable for tires and wheels
Most products can be returned or exchanged at any Canadian Tire store within 90 days of purchase
Some products are non-refundable and non-exchangeable
Special order hard parts and specific application automotive parts must be returned to original store of purchase
The return info outlined above may not apply to the product you are currently viewing. For complete details and exceptions, please refer to our Return Policy.
