This paragraph should be hidden.

Pick up available 08:00 p.m., Mar 29
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
MotoMaster High Mileage Engine Oil is developed with Shell technology and specifically formulated for vehicles with mileages over 120,000 km. Tailor-made to keep your older engine running strong, this oil exceeds multiple API baselines for performance and loss prevention.
Blended with anti-wear additives to help reduce engine wear caused by metal-to-metal contact in older engines
Developed with Shell Technology and is specifically formulated for vehicles with over 120,000 km
Exceeds API Baseline performance testing standards on wear protection, engine sludge protection, piston cleanliness, low temperature performance, and oil loss prevention in gasoline engines
Increased levels of anti-oxidant compounds provide greater protection against viscosity breakdown while helping reduce engine compression loss that occurs over time in older engines
Meets or exceeds the latest requirements of Chrysler MS-6395; Ford WSS-M2C946-B1
Exceeds the requirements of the following industry specifications: API SP and all previous categories, ILSAC GF-6A and all previous ILSAC standards
Available Grades: 5W20, 5W30, 10W30
Size: 5 L
Please see the User Manual section below to find and download this product's Safety Data Sheet
| Part Number | 550053364 |
|---|---|
| API Service | SN |
| Advanced Features | High Mileage |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Flammable | Yes |
| Flash Point (°C) | 229.00 °C |
| Flash Point (°F) | 444.20 °F |
| Made in Canada | Yes |
| Manufacturer Part Number | 550053364 |
| Maximum Operating Temperature (°C) | 219.00 °C |
| Maximum Operating Temperature (°F) | 426.20 °F |
|---|---|
| Minimum Operating Temperature (°C) | -35.00 °C |
| Minimum Operating Temperature (°F) | -31.00 °F |
| Motor Oil Type | Conventional |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
| Oil Class | High Mileage |
| Oil Composition | Full Synthetic |
| Package Depth (cm) | 37.47 cm |
| Package Depth (in) | 14.75 in |
| Package Form | Jug |
| Package Height (cm) | 24.45 cm |
| Package Height (in) | 9.63 in |
| Package Weight (kg) | 4.72 kg |
| Package Weight (lb) | 10.40 lb |
| Package Width (cm) | 21.91 cm |
| Package Width (in) | 8.63 in |
| Pour Point (°C) | -45.00 °C |
| Pour Point (°F) | -49.00 °F |
| Primary Colour | Brown |
| Product Height (cm) | 32.16 cm |
| Product Height (in) | 12.66 in |
| Product Length (cm) | 20.83 cm |
| Product Length (ft) | 0.68 ft |
| Product Use(s) | Automobiles |
| Product Volume (L) | 5.00 l |
| Product Volume (gal) | 1.32 gal (US) |
| Product Weight (g) | 4280.00 g |
| Product Weight (kg) | 4.28 kg |
| Product Weight (lb) | 9.44 lb |
| Product Width (cm) | 11.43 cm |
| Product Width (in) | 4.50 in |
| Ratings | SAE |
| Viscosity Grade | 5w-30 |
Pick Up is free at most stores (some stores require a minimum order value before tax)
Shipping fee is based on size and weight of products and distance from address to store
Same-Day Delivery costs $9.99 per order
Same-Day Delivery and Ship to Home are unavailable for tires and wheels
Most products can be returned or exchanged at any Canadian Tire store within 90 days of purchase
Some products are non-refundable and non-exchangeable
Special order hard parts and specific application automotive parts must be returned to original store of purchase
The return info outlined above may not apply to the product you are currently viewing. For complete details and exceptions, please refer to our Return Policy.
Only Show Differences | ||||||
| Ratings | ||||||
| Advanced Features | High Mileage | High Mileage | High Mileage | High Mileage | No Advanced Features | |
| API Service | SN | SN | SN | SN | SN Plus | |
| Consumer Pack Size | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Originally posted on MotoMaster High Mileage 5W30 Conventional Engine/Motor Oil, 946-mL
Originally posted on MotoMaster High Mileage 5W20 Conventional Engine/Motor Oil, 5-L
Originally posted on MotoMaster High Mileage 5W20 Conventional Engine/Motor Oil, 5-L
Originally posted on MotoMaster High Mileage 10W30 Conventional Engine/Motor Oil, 946-mL
Originally posted on MotoMaster High Mileage 5W20 Conventional Engine/Motor Oil, 5-L
Originally posted on MotoMaster High Mileage 5W20 Conventional Engine/Motor Oil, 946-mL
Originally posted on MotoMaster High Mileage 5W20 Conventional Engine/Motor Oil, 946-mL
Originally posted on MotoMaster High Mileage 10W30 Conventional Engine/Motor Oil, 946-mL
