This paragraph should be hidden.





Mongoose
Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Mongoose
Mongoose Mode 540 BMX Bike with a steel frame and fork for durability
36 spoke alloy wheels are strong and light weight
Alloy linear pull brakes stop precisely
Rear U-brake
Three-piece crank with 25T sprocket and 9T cassette for optimal gear range
Free in-store assembly
Models may vary by store
Bikes cannot be returned. Free tune up within 30 days with proof of purchase.
| Part Number | 04S7364 |
|---|---|
| Bike Bar Type | Riser Bars |
| Frame Material | Steel |
| Bicycle Wheel Size | 20" |
| Bike Front Brakes | Alloy linear pull brake |
| Bike Rear Brakes | Alloy V-brake |
| Bike Shifter Type | None |
| Bike Speeds | 1 |
| Age Group(s) | Youth (13-18 Years) |
| Bike Derailleur Front Model | None |
| Bike Derailleur Rear Model | None |
|---|---|
| Package Depth (in) | 8.00 in |
| Package Height (in) | 22.50 in |
| Package Weight (lb) | 35.45 lb |
| Package Width (in) | 47.00 in |
| Age Group(s) | Youth (13-18 Years) |
| Bicycle Wheel Size | 20" |
| Bike Bar Type | Riser Bars |
| Bike Derailleur Front Model | None |
| Bike Derailleur Rear Model | None |
| Bike Front Brakes | Alloy linear pull brake |
| Bike Rear Brakes | Alloy V-brake |
| Bike Shifter Type | None |
| Bike Speeds | 1 |
| Frame Material | Steel |
| Frame Size (in) | 10.0 in |
| Frame Size (in) | 10.0 in |
| Package Depth (cm) | 20.32 cm |
| Package Depth (in) | 8.00 in |
| Package Height (cm) | 57.15 cm |
| Package Height (in) | 22.50 in |
| Package Weight (kg) | 16.08 kg |
| Package Weight (lb) | 35.45 lb |
| Package Width (cm) | 119.38 cm |
| Package Width (in) | 47.00 in |

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.