Final Week - Big Spring Tire Sale: SAVE UP TO 25%* on select tires and wheels from quality brands.
Shop NowThis paragraph should be hidden.
Proudly Canadian






















Out of stock at Leduc, AB
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
This contemporary style coffee table will be the showstopper in your living room. With its sleek and durably designed black metal frame and the 42" long rectangular tabletop in a modern grey wood-look finish, it is the perfect combination of style and practicality. The convenient hinged lift-top gives you the flexibility to bring it closer so you can work on your laptop, have a meal or snacks, also providing generous hidden storage for remotes, books, and magazines. Once the easy to clean top is put it back in place you have a spacious cocktail table for entertaining! Extra storage is available with the open side shelf. Easy to assemble with full illustrated instructions and hardware included.
42" long rectangular coffee table with storage, a wood-look laminate grey finish on all sides
Sleek black metal base
Featuring a hinged lift-top that can be adjusted while working on your laptop, eating a meal or snacks, with hidden storage underneath to place items out of sight without compromising on style
An open shelf on the side provides additional storage for easy access to everyday items, and the spacious and easy to clean table top is convenient when entertaining
Durably designed
Product dimensions: 42 in. L x 20 in. W x 18 in. H
| Part Number | I 3805 |
|---|---|
| Colour | Grey |
| Shape | Rectangle |
| Material(s) | Engineered Wood, Metal |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Maximum Weight Capacity (lb) | 100 lb |
| Certifications | No Certifications |
| Assembled Height (in) | 18.00 in |
| Assembled Depth (in) | 20 in |
| Assembled Width (in) | 42.00 in |
| Assembled Weight (lb) | 43.0 lb |
|---|---|
| Package Height (in) | 5.00 in |
| Package Depth (in) | 24.00 in |
| Package Width (in) | 45.00 in |
| Package Weight (lb) | 45.99 lb |
Only Show Differences | ||||||
| Ratings | ||||||
| Colour | Grey | |||||
| Shape | Rectangle | Round | Rectangle | Rectangle | Rectangle | |
| Material(s) | Engineered Wood, Metal | MDF, Glass | MDF, Engineered Wood, Laminated, Metal | MDF, Metal | MDF, Metal |

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.