This paragraph should be hidden.
























Moby
Out of stock at Leduc, AB
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Moby
MOBY's exclusive Waffle Knit was carefully crafted to be lightweight yet strong, ultra-soft and still durable, breathable and oh-so cozy. As comfortable to wear as your favorite t-shirt, with the perfect amount of stretch, it is baby wrapping perfection. Wraps made from MOBY's Waffle Knit fabrics can be used with newborns through toddlers. They are soft and gentle enough for skin-to-skin bonding, and durable and strong enough to support growing toddlers. All MOBY Wraps allow you to hold infants in natural and ergonomic positions – ensuring that their hips, spine, and neck are properly supported. Wraps are a comfortable, supportive options for parents and caregivers as well, as you evenly spread baby’s weight across your back and hips without putting undue pressure or stress on your shoulders. Wrapping has been shown to reduce crying, improve bonding, and support physical development. All this, and you get your hands back!
Lightweight, ultra-soft and durable
Can be used with newborns through toddlers
Ergonomic support for the baby
Evenly spread baby’s weight across your back and hips
| Part Number | MO270 |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | Breathable, Machine Washable |
| Advanced Features | Breathable, Machine Washable |
| Assembled Height (cm) | 0.25 cm |
| Assembled Height (cm) | 0.25 cm |
| Assembled Height (ft) | 0.01 ft |
| Assembled Height (ft) | 0.01 ft |
| Assembled Height (in) | 0.10 in |
| Assembled Height (in) | 0.10 in |
|---|---|
| Assembled Length (cm) | 487.68 cm |
| Assembled Length (cm) | 487.68 cm |
| Assembled Length (ft) | 16.00 ft |
| Assembled Length (ft) | 16.00 ft |
| Assembled Length (in) | 192.00 in |
| Assembled Length (in) | 192.00 in |
| Assembled Weight (kg) | 0.70 kg |
| Assembled Weight (kg) | 0.70 kg |
| Assembled Weight (lb) | 1.54 lb |
| Assembled Weight (lb) | 1.54 lb |
| Assembled Width (cm) | 60.96 cm |
| Assembled Width (cm) | 60.96 cm |
| Assembled Width (in) | 24.00 in |
| Assembled Width (in) | 24.00 in |
| Assembled Width (mm) | 609.60 mm |
| Assembled Width (mm) | 609.60 mm |
| Bag Style | No Bag |
| Bag Style | No Bag |
| Carry Position(s) | Front Facing In, Hip |
| Carry Position(s) | Front Facing In, Hip |
| Child Carrier Type | Backpack |
| Child Carrier Type | Backpack |
| Closure Type | Tie-on |
| Closure Type | Tie-on |
| Colour | Sandstone |
| Colour | Sandstone |
| Design | Textured |
| Design | Textured |
| Maximum Weight Capacity (g) | 14968.50 g |
| Maximum Weight Capacity (g) | 14968.50 g |
| Maximum Weight Capacity (kg) | 14.97 kg |
| Maximum Weight Capacity (kg) | 14.97 kg |
| Maximum Weight Capacity (lb) | 33.00 lb |
| Maximum Weight Capacity (lb) | 33.00 lb |
| Minimum Weight Capacity (kg) | 3.63 kg |
| Minimum Weight Capacity (kg) | 3.63 kg |
| Minimum Weight Capacity (lb) | 8.00 lb |
| Minimum Weight Capacity (lb) | 8.00 lb |
| Package Depth (cm) | 13.97 cm |
| Package Depth (cm) | 13.97 cm |
| Package Depth (in) | 5.50 in |
| Package Depth (in) | 5.50 in |
| Package Height (cm) | 29.21 cm |
| Package Height (cm) | 29.21 cm |
| Package Height (in) | 11.50 in |
| Package Height (in) | 11.50 in |
| Package Weight (kg) | 0.70 kg |
| Package Weight (kg) | 0.70 kg |
| Package Weight (lb) | 1.54 lb |
| Package Weight (lb) | 1.54 lb |
| Package Width (cm) | 13.97 cm |
| Package Width (cm) | 13.97 cm |
| Package Width (in) | 5.50 in |
| Package Width (in) | 5.50 in |
| Primary Material | Cotton |
| Primary Material | Cotton |
| Size | One Size |
| Size | One Size |

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.