Final Week - Big Spring Tire Sale: SAVE UP TO 25%* on select tires and wheels from quality brands.
Shop NowThis paragraph should be hidden.











Moby
Brown
One Size
Out of stock at Leduc, AB
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Moby
Just when you thought your MOBY Wrap couldn’t get any more comfortable or cozy, the Evolution Wrap raises the bar. The MOBY Evolution takes everything you love about the Classic Wrap, and pairs it with a luxurious plant-based viscose fabric blend that provides next-level silky softness. Not only is the Evolution Wrap the softest in our line, this bio-friendly fabric is light, breathable and stays cool to the touch. Perfectly supportive and stretchy, the Evolution wrap nestles your little one close to your heart in a natural, ergonomic hold that supports their hips, spine, and neck. Size inclusive to support parents of all sizes and heights. The wrap evenly distributions your child’s weight across your back and hips for effortless comfort while carrying. This is the ideal wrap for skin-to-skin newborn bonding to toting toddlers handsfree. Cuddle up!
Luxurious plant-based viscose fabric blend
Bio-friendly fabric is light, breathable and stays cool to the touch
Ergonomic hold that supports their hips, spine, and neck
Size inclusive to support parents of all sizes and heights
| Part Number | MO114 |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | Breathable, Machine Washable |
| Assembled Height (cm) | 0.10 cm |
| Assembled Height (ft) | 0.00 ft |
| Assembled Height (in) | 0.04 in |
| Assembled Length (cm) | 487.68 cm |
| Assembled Length (ft) | 16.00 ft |
| Assembled Length (in) | 192.00 in |
| Assembled Weight (kg) | 0.70 kg |
| Assembled Weight (lb) | 1.54 lb |
|---|---|
| Assembled Width (cm) | 60.96 cm |
| Assembled Width (in) | 24.00 in |
| Assembled Width (mm) | 609.60 mm |
| Bag Style | No Bag |
| Carry Position(s) | Front Facing In, Hip |
| Child Carrier Type | Backpack |
| Closure Type | Tie-on |
| Colour | Brown |
| Design | Geometric |
| Maximum Weight Capacity (g) | 14968.50 g |
| Maximum Weight Capacity (kg) | 14.97 kg |
| Maximum Weight Capacity (lb) | 33.00 lb |
| Minimum Weight Capacity (kg) | 3.63 kg |
| Minimum Weight Capacity (lb) | 8.00 lb |
| Package Depth (cm) | 13.97 cm |
| Package Depth (in) | 5.50 in |
| Package Height (cm) | 29.21 cm |
| Package Height (in) | 11.50 in |
| Package Weight (kg) | 0.70 kg |
| Package Weight (lb) | 1.54 lb |
| Package Width (cm) | 13.97 cm |
| Package Width (in) | 5.50 in |
| Primary Material | Cotton |
| Size | One Size |
Only Show Differences | ||||||
| Ratings | ||||||
| Accessories List | No Accessories Included | No Accessories Included | No Accessories Included | No Accessories Included | No Accessories Included | |
| Advanced Features | Breathable, Machine Washable | 3 in 1, Adjustable Straps, Breathable, Machine Washable | Breathable, Machine Washable | Breathable, Machine Washable | No Advanced Features | |
| Assembled Height (cm) | 0.10 cm | 96.52 cm | 0.25 cm | 0.10 cm | 14.00 cm |
5 starsstars
4 starsstars
3 starsstars
2 starsstars
1 starstars
Yes, I recommend this product.
Originally posted on behalf of Thrive's family of brands.
No, I do not recommend this product.
Originally posted on behalf of Thrive's family of brands.
Yes, I recommend this product.
Originally posted on behalf of Thrive's family of brands.
Yes, I recommend this product.
Originally posted on behalf of Thrive's family of brands.

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.