This paragraph should be hidden.

















Shop Miracle-Gro1.83 kg
Pick up available 09:30 a.m., May 26
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Shop Miracle-GroYou and your plants will be big on Miracle-Gro® Potting Mix because of what it can do. For you: Plants with more blooms and more colour. For them: Grows plants twice as big. There’s another big reason to use Miracle-Gro® Potting Mix for all your indoor and outdoor container plants: Miracle-Gro® Plant Food is in the mix. Feeds for up to 6 months. Now that’s how to make a big difference with a little potting mix.
Gives plants more blooms for more colour to make them notably more attractive
Grows plants twice as big thanks to a rich mix of organic matter and nutrients
Feeds for up to 6 months
Ideal for indoor and outdoor container plants
Helps provide much needed nutrients for your plants that promote greater plant growth and health
Ensures that oxygen reaches the plant roots
Facilitates soil aeration and drainage both of which aid the process of root development 60.5 L (2.13 ft3) bag fills approximately two 36 cm (14 in) containers
60.5 L (2.13 ft3) bag fills approximately two 36 cm (14 in) containers
| Part Number | 72718431 |
|---|---|
| Soil Type | Potting Soil |
| Soil/Conditioner Type | Soil Mix |
| Duration (Months) | 12 mo |
| Season | All-Season |
| Area Coverage (sq ft) | 0.00 ft² |
| Nitrogen Percentage | 0.21 |
| Phosphorus Percentage | 0.11 |
| Potassium Percentage | 0.16 |
| Time Release | Slow Release |
| Pre/Post-Emergent | Post-Emergent |
|---|---|
| Product Volume (L) | 8.80 l |
| Net Weight (lb) | 4.03 lb |
| Adjusts pH | No |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Product Use(s) | Indoor, Outdoor |
| Package Depth (in) | 2.30 in |
| Package Height (in) | 15.00 in |
| Package Width (in) | 11.00 in |
| Package Weight (lb) | 6.48 lb |
| Adjusts pH | No |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Area Coverage (sq ft) | 0.00 ft² |
| Area Coverage (sq m) | 0.00 m² |
| Duration (Months) | 12 mo |
| Made in Canada | Yes |
| Made in Canada | Yes |
| Net Weight (g) | 1830.00 g |
| Net Weight (kg) | 1.83 kg |
| Net Weight (lb) | 4.03 lb |
| Nitrogen Percentage | 0.21 |
| Package Depth (cm) | 5.84 cm |
| Package Depth (in) | 2.30 in |
| Package Height (cm) | 38.10 cm |
| Package Height (in) | 15.00 in |
| Package Weight (kg) | 2.94 kg |
| Package Weight (lb) | 6.48 lb |
| Package Width (cm) | 27.94 cm |
| Package Width (in) | 11.00 in |
| Phosphorus Percentage | 0.11 |
| Potassium Percentage | 0.16 |
| Pre/Post-Emergent | Post-Emergent |
| Product Use(s) | Indoor, Outdoor |
| Product Volume (L) | 8.80 l |
| Season | All-Season |
| Soil Type | Potting Soil |
| Soil/Conditioner Type | Soil Mix |
| Time Release | Slow Release |
Subtotal for 4 items$65.76
5 starsstars
4 starsstars
3 starsstars
2 starsstars
1 starstars

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.

