Size: LT315/70R17 101Q
Part: #69713
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
Sign up to receive a notification when this product is back in stock.
Mud And Snow Rated
  • Delivers extreme toughness and traction to take drivers anywhere they want to go
  • Power through mud and loose soil with the Terrain-Attack tread design
  • Massive tread blocks are designed to deliver incredible grip fromany angle of approach
  • Mud-Phobic Bars release compacted mud for continued traction
  • Advanced Krawl-TEKcompound that enhances grip on rock and slick surfaces.
  • Linear FlexZone allows the tire to flex and envelop objects in aired-down driving situations
  • 27 % tougher sidewalls, thanks to race-proven advancements
  • Traction-Armor Sidewall Sculpture helps prevent sidewall splitting
  • Wheels sold separately
Part Number 69713
Speed Rating Q
Load Index - Single 101
Winter Rated No
Aspect Ratio Percent 70.00
Wheel Diameter 17 in
Load Range E
Ply Rating 10
Run Flat No
Prefix Code LT
Wheel Width Max 11 in
Exclusive Winter Use No
M+S Rated Yes
Maximum Inflation Pressure 75 psi
Sidewall Style RBT
Size LT315/70R17 101Q
Tire Width 315 mm
UTQG 0//
Weight 73.656 lb
Wheel Width Min 8 in