This paragraph should be hidden.










Lifetime
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
Sign up to receive a notification when this product is back in stock.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Lifetime
Lifetime's 11x21 Foot Shed is a spacious and sturdy storage solution that helps you neatly organize all your essentials, from gardening tools to sports gear. Designed to withstand the elements, it keeps everything in it safe and dry while allowing natural light in, so you can easily find what you need.
Includes tri-fold doors, 2 large skylights, 6 shatterproof polycarbonate windows, 2 screened vents, two 30" x 14" shelves, 2 peg strips, floor, and installation hardware
Customizable shelving and storage system
UV protected to prevent weather damage
High-pitched roof allows for quick drainage of rain and snow
Slip-resistant high-density polyethylene (HDPE) floor protects against oil, solvents, and stains
Heavy-duty steel trusses provide additional roof strength
Sturdy steel-reinforced construction
Sturdy double wall system (DWS)
Attractive appearance and design
High-Density Polyethylene (HDPE) construction
Lockable steel-reinforced doors for added security
| Part Number | 60237 |
|---|---|
| Assembled Height (ft) | 9.33 ft |
| Frame Material | Steel |
| Colour | Grey |
| Primary Material | Polyethylene |
| Roof Material | Polyethylene |
| Accessories List | Floor, Shelf Set |
| Accessories List | Floor, Shelf Set |
| Advanced Features | Lockable |
| Assembled Depth (cm) | 563.88 cm |
| Assembled Depth (cm) | 563.88 cm |
|---|---|
| Assembled Depth (ft) | 18.50 ft |
| Assembled Depth (in) | 222.00 in |
| Assembled Depth (in) | 222.00 in |
| Assembled Height (cm) | 284.48 cm |
| Assembled Height (cm) | 284.48 cm |
| Assembled Height (ft) | 9.33 ft |
| Assembled Height (in) | 112.00 in |
| Assembled Height (in) | 112.00 in |
| Assembled Weight (kg) | 643.19 kg |
| Assembled Weight (kg) | 643.19 kg |
| Assembled Weight (lb) | 1418.00 lb |
| Assembled Weight (lb) | 1418.00 lb |
| Assembled Width (cm) | 313.69 cm |
| Assembled Width (cm) | 313.69 cm |
| Assembled Width (in) | 123.50 in |
| Assembled Width (in) | 123.50 in |
| Assembled Width (mm) | 3136.90 mm |
| Colour | Grey |
| Door Height (FT) | 6.24 ft |
| Door Height (FT) | 6.24 ft |
| Door Height (cm) | 190.20 cm |
| Door Height (cm) | 190.20 cm |
| Door Width (cm) | 143.87 cm |
| Door Width (cm) | 143.87 cm |
| Door Width (ft) | 4.72 ft |
| Door Width (ft) | 4.72 ft |
| Frame Material | Steel |
| Package Depth (cm) | 205.74 cm |
| Package Depth (in) | 81.00 in |
| Package Depth (in) | 81.00 in |
| Package Height (cm) | 185.42 cm |
| Package Height (in) | 73.00 in |
| Package Height (in) | 73.00 in |
| Package Weight (kg) | 681.75 kg |
| Package Weight (lb) | 1503.00 lb |
| Package Weight (lb) | 1503.00 lb |
| Package Width (cm) | 101.60 cm |
| Package Width (in) | 40.00 in |
| Package Width (in) | 40.00 in |
| Primary Material | Polyethylene |
| Roof Material | Polyethylene |

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.