This paragraph should be hidden.
Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Delight any Marvel fan aged 7 and up this Christmas with the LEGO® Marvel Avengers Advent Calendar. The fun starts on December 1 and will continue long after the last window has been opened. Give a young Super Hero a special start to the holidays with the Marvel Avengers Advent Calendar. Behind each of the 24 doors is a daily gift for kids to discover throughout the Christmas buildup. There are 7 minifigures – Okoye, Doctor Strange, Captain America, Spider-Man, Wong, Iron Man and Black Widow – plus mini builds and accessories that kids will recognize from the Marvel Cinematic Universe, including a mini Quinjet and the Hydra Train. As the big day approaches, kids can mix up the gifts to create endless imaginative Super Hero adventures.
24 gifts for young Super Heroes – Behind each door of the LEGO® Marvel Avengers Advent Calendar (76267) is a gift to kick-start a new adventure
Marvel movie treats – Gifts include Okoye, Doctor Strange, Captain America, Spider-Man, Wong, Iron Man and Black Widow minifigures, plus mini builds and accessories
Mini build models – Buildable play experiences include a Quinjet, jetpack, ice hockey kit, the Hydra Train and lots more items inspired by the Marvel Cinematic Universe
Endlessly versatile – As the big day approaches, kids can mix different gifts together to recreate favorite scenes and Marvel adventures of their own
Holiday gift for kids – With 24 days of surprise treats, the Marvel Avengers Advent Calendar will inspire young Super Heroes aged 7 and up to enjoy imaginative fun that lasts for months
| Part Number | 6427768 |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | STEM Qualified |
| Age Group | 7+ |
| Character Name(s) | Other |
| Colour(s) | Assorted |
| Consumer Pack Size | 3 |
| Language | Bilingual |
| Number of Pieces | 243 |
| Package Depth (cm) | 38.20 cm |
| Package Depth (in) | 15.04 in |
|---|---|
| Package Height (cm) | 7.05 cm |
| Package Height (in) | 2.78 in |
| Package Weight (kg) | 0.39 kg |
| Package Weight (lb) | 0.86 lb |
| Package Width (cm) | 26.20 cm |
| Package Width (in) | 10.31 in |
| Primary Material | Mixed Material |
| Theme | Lego |
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Accessories List | No Accessories Included | No Accessories Included | No Accessories Included | No Accessories Included | No Accessories Included | |
| Advanced Features | STEM Qualified | STEM Qualified | STEM Qualified | STEM Qualified | STEM Qualified | |
| Age Group | 7+ | 4+ | 5+ | 8+ | 8+ |
No, I do not recommend this product.
Originally posted on LEGO
No, I do not recommend this product.
Originally posted on LEGO
No, I do not recommend this product.
Originally posted on LEGO
No, I do not recommend this product.
Originally posted on LEGO
No, I do not recommend this product.
Originally posted on LEGO
