Final Week - Big Spring Tire Sale: SAVE UP TO 25%* on select tires and wheels from quality brands.
Shop NowThis paragraph should be hidden.



Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Bring the Minecraft game’s iconic red barn into the real world with LEGO Minecraft The Red Barn (21187) and give kids aged 9 and up a hands-on toy that all Minecraft players will admire.Opens up for creative adventures inside and outOutside the barn there are vegetables to grow, including potatoes that lift from the ground at the turn of a knob. There are also animals to care for: cows, a horse, goat and a chicken. But, when a baby zombie takes the chicken for a ride, players must help the rancher defeat it before it causes harm. The hinged barn opens up to give kids easy access to more play space inside, where they will find a bedroom, stables for the horse and goat, animal pens, a crafting box and tools. When the day’s adventures are over, the impressive building looks great on display in any Minecraft player’s room.
Iconic Minecraft® barn – With LEGO® Minecraft The Red Barn (21187), kids can build a classic Minecraft structure in the real world, packed with characters and features from the game
Popular farm characters – The playset contains a rancher, jungle villager, goat, chicken, cow, baby cow, horse and a baby zombie, who causes mischief as a chicken jockey
Opening barn maximizes play space – There are farm animals and crops to tend outside and the hinged barn opens up to give kids easy access to more play possibilities inside
| Part Number | 6379578 |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | STEM Qualified |
| Age Group | 4+ |
| Character Name(s) | No Character |
| Colour(s) | Multi-Colour |
| Consumer Pack Size | 2 |
| Language | Bilingual |
| Number of Pieces | 799 |
| Package Depth (cm) | 54.00 cm |
| Package Depth (in) | 21.26 in |
|---|---|
| Package Height (cm) | 9.10 cm |
| Package Height (in) | 3.58 in |
| Package Weight (kg) | 1.50 kg |
| Package Weight (lb) | 3.31 lb |
| Package Width (cm) | 28.20 cm |
| Package Width (in) | 11.10 in |
| Primary Material | Plastic |
| Theme | Lego |
Only Show Differences | ||||||
| Ratings | ||||||
| Accessories List | No Accessories Included | No Accessories Included | No Accessories Included | No Accessories Included | No Accessories Included | |
| Advanced Features | STEM Qualified | STEM Qualified | STEM Qualified | STEM Qualified | STEM Qualified | |
| Age Group | 4+ | 8+ | 5+ | 5+ | 7+ |
5 starsstars
4 starsstars
3 starsstars
2 starsstars
1 starstars
Yes, I recommend this product.
Originally posted on LEGO
Yes, I recommend this product.
Originally posted on LEGO
Yes, I recommend this product.
Originally posted on LEGO
Yes, I recommend this product.
Originally posted on LEGO
Originally posted on LEGO

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.