This paragraph should be hidden.


Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
LEGO® City Passenger Train includes four LEGO® minifigures: two passengers, a train conductor and a train attendant
Features a motorized engine with 10-speed Bluetooth remote control and opening nose cone, pantograph on the roof and driver’s cabin with opening window and control panel
Train also features a café car with removable roof and tables, and a passenger car with removable roof, seats and tables
Accessory elements include three mugs, three muffins, a hot dog, croissant, messenger bag and a suitcase with LEGO® box inside
Lift off the roof to access the passenger train cabins filled with cool details
Drive to the platform and pick up or unload passengers
Set the rails in different ways to fit your city’s style
The included Bluetooth remote is not compatible with older infrared remote-controlled LEGO® train sets
Batteries required (not included)
Passenger Train with cars measures over 4” (11 cm) high, 27” (69 cm) long and 1” (5 cm) wide
Engine section measures over 4” (11 cm) high, 10” (26 cm) long and 1” (5 cm) wide
Platform measures over 2” (7 cm) high, 4” (11 cm) wide and 2” (6 cm) deep
Ages 6-12
Includes 677 pieces
| Part Number | 6212492 |
|---|---|
| Accessories List | Battery |
| Accessories List | Battery |
| Advanced Features | STEM Qualified |
| Advanced Features | STEM Qualified |
| Battery Type/Battery Size | AAA |
| Battery Type/Battery Size | AAA |
| Character Name(s) | Other |
| Character Name(s) | Other |
| Colour(s) | Multi-Colour |
| Colour(s) | Multi-Colour |
|---|---|
| Consumer Pack Size | 1 |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Language | Bilingual |
| Language | Bilingual |
| Number of Pieces | 677 |
| Number of Pieces | 677 |
| Package Depth (cm) | 8.71 cm |
| Package Depth (cm) | 8.71 cm |
| Package Depth (in) | 3.43 in |
| Package Depth (in) | 3.43 in |
| Package Height (cm) | 37.80 cm |
| Package Height (cm) | 37.80 cm |
| Package Height (in) | 14.88 in |
| Package Height (in) | 14.88 in |
| Package Weight (kg) | 2.02 kg |
| Package Weight (kg) | 2.02 kg |
| Package Weight (lb) | 4.45 lb |
| Package Weight (lb) | 4.45 lb |
| Package Width (cm) | 58.19 cm |
| Package Width (cm) | 58.19 cm |
| Package Width (in) | 22.91 in |
| Package Width (in) | 22.91 in |
| Primary Material | Mixed Material |
| Primary Material | Mixed Material |
| Theme | LEGO City Trains |
| Theme | LEGO City Trains |
Only Show Differences | ||||||||
| Ratings | ||||||||
| Accessories List | Battery | Battery | No Accessories Included | No Accessories Included | No Accessories Included | No Accessories Included | No Accessories Included | No Accessories Included |
| Advanced Features | STEM Qualified | STEM Qualified | STEM Qualified | STEM Qualified | STEM Qualified | STEM Qualified | STEM Qualified | STEM Qualified |
| Battery Type/Battery Size | AAA | AAA |
5 starsstars
4 starsstars
3 starsstars
2 starsstars
1 starstars
Yes, I recommend this product.
Originally posted on LEGO
Yes, I recommend this product.
Originally posted on LEGO
Yes, I recommend this product.
Originally posted on LEGO
Yes, I recommend this product.
Originally posted on LEGO
Yes, I recommend this product.
Originally posted on LEGO

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.