This paragraph should be hidden.

















Out of stock at Leduc, AB
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
The EcoFlow Delta 2 Max 2400W 2048Wh Power Station with 400W Solar Panel Bundle provides clean and renewable off-grid power. The LFP battery lasts over 3000 cycles, with an expandable capacity that makes it ideal for home backup, RVing, and outdoor use. Smart app management allows you to prioritize between solar or AC charging, monitor input/output power, and check battery levels. When operating in X-Boost mode, the power station can provide enough output to power over 99% of home appliances.
This bundle contains: 1 EcoFlow 2400W 2048Wh Power Station and 1 EcoFlow 400W Solar Panel
Expandable Capacity: 2-6kWh expandable capacity, up to 6144Wh with two DELTA 2 Max Smart Extra Batteries. Ideal for home backup, RVing, outdoors, or everyday use
Durability: Lasts 6× longer with 10 years of daily use and over 3000+ cycles, thanks to LFP battery chemistry
Powerful Output: X-Boost mode provides up to 3400W output, powering 99% of home appliances and up to 15 devices simultaneously, including 6 AC outlets
Fast Recharging: World's fastest AC recharging and X-Stream dual AC + Solar charging speeds. Charges in as fast as 2.3 hours with up to 1000W solar input
Efficient Energy Capture: 99% MPPT efficiency maximizes solar generation, ensuring optimal energy capture
Smart Management: In-app energy management for prioritizing solar or AC charging, viewing input/output power, battery levels, and more
| Part Number | ECF99D2M400W |
|---|---|
| Accessories List | Battery Charge Cables |
| Accessories List | Battery Charge Cables |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Assembled Depth (cm) | 24.20 cm |
| Assembled Depth (cm) | 24.20 cm |
| Assembled Depth (ft) | 0.79 ft |
| Assembled Depth (ft) | 0.79 ft |
| Assembled Depth (in) | 9 1/2 in |
| Assembled Depth (in) | 9 1/2 in |
|---|---|
| Assembled Height (cm) | 30.50 cm |
| Assembled Height (cm) | 30.50 cm |
| Assembled Height (ft) | 1.00 ft |
| Assembled Height (ft) | 1.00 ft |
| Assembled Height (in) | 12.01 in |
| Assembled Height (in) | 12.01 in |
| Assembled Weight (kg) | 23.00 kg |
| Assembled Weight (kg) | 23.00 kg |
| Assembled Weight (lb) | 50.7 lb |
| Assembled Weight (lb) | 50.7 lb |
| Assembled Width (cm) | 49.70 cm |
| Assembled Width (cm) | 49.70 cm |
| Assembled Width (in) | 19.57 in |
| Assembled Width (in) | 19.57 in |
| Assembled Width (mm) | 497.00 mm |
| Assembled Width (mm) | 497.00 mm |
| Certifications | No Certifications |
| Certifications | No Certifications |
| Engine Size(cm³) | 0 cm³ |
| Engine Size(cm³) | 0 cm³ |
| Fuel Tank Capacity (gal) | 0.0 gal (US) |
| Fuel Tank Capacity (gal) | 0.0 gal (US) |
| Fuel Tank Capacity (l) | 0.00 l |
| Fuel Tank Capacity (l) | 0.00 l |
| Fuel Type(s) | None |
| Fuel Type(s) | None |
| Generator Start Type | Automatic Electric Start |
| Generator Start Type | Automatic Electric Start |
| Generator Type | Inverter |
| Generator Type | Inverter |
| Half Load Run Time (h) | 0 h |
| Half Load Run Time (h) | 0 h |
| Noise Level (dB) | 42 dB |
| Noise Level (dB) | 42 dB |
| Number of 120V Outlets | 6 |
| Number of 120V Outlets | 6 |
| Number of 240V Outlets | 0 |
| Number of 240V Outlets | 0 |
| Package Depth (cm) | 73.50 cm |
| Package Depth (cm) | 73.50 cm |
| Package Depth (in) | 28.94 in |
| Package Depth (in) | 28.94 in |
| Package Height (cm) | 50.70 cm |
| Package Height (cm) | 50.70 cm |
| Package Height (in) | 19.96 in |
| Package Height (in) | 19.96 in |
| Package Weight (kg) | 42.22 kg |
| Package Weight (kg) | 42.22 kg |
| Package Weight (lb) | 93.08 lb |
| Package Weight (lb) | 93.08 lb |
| Package Width (cm) | 115.70 cm |
| Package Width (cm) | 115.70 cm |
| Package Width (in) | 45.55 in |
| Package Width (in) | 45.55 in |
| Product Model Number | ECF99D2M400W |
| Product Model Number | ECF99D2M400W |
| Starting Watts (W) | 4800 W |
| Starting Watts (W) | 4800 W |
| Wheels Diameter (cm) | 0 cm |
| Wheels Diameter (cm) | 0 cm |
| Wheels Diameter (in) | 0 in |
| Wheels Diameter (in) | 0 in |

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.