Final Week - Big Spring Tire Sale: SAVE UP TO 25%* on select tires and wheels from quality brands.
Shop NowThis paragraph should be hidden.
Proudly Canadian









Ecarpet Gallery
10 ft
Please select a Assembled Width (ft) to view product availability.
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Ecarpet Gallery
The ECARPET Bellisima Indoor Geometric Area Rug, Taupe, Assorted Sizes, brings high style to low-traffic areas. Crafted from durable polyester, it features a taupe transitional design with an abstract motif that's as easy on the eyes as it is on footfalls. The anti-skid backing ensures it stays put whether you're bustling about the kitchen or lounging in the laundry room, while the low pile height means it won't trap dirt or dust bunnies. Available in multiple sizes to suit your space, this Bellisima rug is the perfect piece to furnish an entranceway, hallway, bathroom, or other medium-traffic area with contemporary elegance. Designed to withstand years of use, this polyester blend rug adds visual interest wherever you place it while keeping underfoot comfort a top priority.
Furnish your kitchen, laundry room, entrance and hallway with the anti-skid Ecarpet Gallery Bellisima Rug
Ideal for kitchen, laundry, entrance, bathroom
Made of high quality polyester
Perfect area rug for medium to high traffic areas
Taupe transitional abstract indoor area rug / runner
Anti Gravity low thickness rug
Available in a variety of sizes
| Rug/Mat Type | Kitchen Mats |
|---|---|
| Colour | Taupe |
| Pattern Type | Geometric |
| Primary Material | Polyester |
| Shape | Rectangle |
| Assembled Height (in) | 0.17 in |
| Assembled Length (in) | 240.16 in |
| Assembled Width (in) | 25.98 in |
| Assembled Weight (lb) | 30.34 lb |
| Carpet or Rug Texture | Pile |
| Product Use(s) | Indoor |
|---|---|
| Advanced Features | Nonslip Backing |
Only Show Differences | ||||||
| Ratings |