This paragraph should be hidden.


Black
Pick up available 09:00 a.m., May 28
Only 3 left
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
The Easton Walk-Off IV baseball backpack makes getting to and from the field a breeze. With its extra wide opening, two full length bat sleeves, specialized helmet holder and clever gear clips on the sides for cleats and gloves, this bag has plenty of space for all your equipment while keeping everything organized and secure. The zippers, pockets and shoulder straps have been designed for durability and comfort so you can trust this bag to carry your gear, game after game.
Easton Walk-Off IV Baseball Backpack features an extra-wide mouth opening that provides easy access to the main compartment
Unique hex-grid tarpaulin helmet holder allows for external storage, providing more space for equipment inside the bag and additional dry time for the helmet
Patent-pending Gear Klip on external sides hold cleats, ball gloves, batting gloves, and other gear
Two full-length bat sleeves protect bats in travel to and from the field
Expandable mesh pockets accommodate oversized water bottles
Front personal pocket keeps valuables within reach but out of sight
Long-lasting YKK zipper used on main compartment
Fence hook tucks away when not in use
Padded back and shoulder straps for comfort
Main opening flap designed for team embroidery
Available in red or black
| Part Number | E00682224 |
|---|---|
| Activity | Baseball, Softball |
| Sports Equipment Type | Training Aids |
| Age Group(s) | Kids (5-13 Years), Youth (13-18 Years), Adult (18+) |
| Number of Pieces | 1 |
| Primary Material | Not Applicable |
| Colour | Black |
| Advanced Features | Adjustable Straps |
| Activity | Baseball, Softball |
| Advanced Features | Adjustable Straps |
| Age Group(s) | Kids (5-13 Years), Youth (13-18 Years), Adult (18+) |
|---|---|
| Assembled Height (cm) | 50.80 cm |
| Assembled Length (cm) | 35.56 cm |
| Assembled Weight (kg) | 0.57 kg |
| Assembled Weight (lb) | 1.25 lb |
| Assembled Width (cm) | 24.13 cm |
| Colour | Black |
| Number of Pieces | 1 |
| Package Depth (cm) | 14.00 cm |
| Package Depth (in) | 5.51 in |
| Package Height (cm) | 20.00 cm |
| Package Height (in) | 7.87 in |
| Package Weight (kg) | 0.57 kg |
| Package Weight (lb) | 1.25 lb |
| Package Width (cm) | 9.50 cm |
| Package Width (in) | 3.74 in |
| Primary Material | Not Applicable |
| Sports Equipment Type | Training Aids |
Only Show Differences | ||||||
| Ratings | ||||||
| Activity | Baseball, Softball | Baseball, Softball | ||||
| Sports Equipment Type | Training Aids | Training Aids | ||||
| Age Group(s) | Kids (5-13 Years), Youth (13-18 Years), Adult (18+) | Kids (5-13 Years), Youth (13-18 Years), Adult (18+) |
Subtotal for 2 items$179.98
5 starsstars
4 starsstars
3 starsstars
2 starsstars
1 starstars
No, I do not recommend this product.
Originally posted on Rawlings family of brands
Originally posted on sportchek.ca
No, I do not recommend this product.

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.

