This paragraph should be hidden.

EastPoint Sports
Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
EastPoint Sports
The EastPoint Sports 3500 Table Tennis Table brings an exceptional level of convenience and quality to your table tennis experience. Its lightweight design allows for quick and hassle-free assembly, so you can enjoy your game anywhere without added fuss. What sets this table apart is its centered net and post system, ensuring that the net is perfectly aligned for fair and competitive matches. Built-in paddle storage with wheels simplifies equipment management, making it easy to move and store your table tennis gear. The table also offers a folding function, enabling single-person play for solo practice sessions. Measuring a tournament-standard 9 feet in length, 5 feet in width, and 30 inches in height (2.74 m x 1.52 m x 76 cm), this table provides an authentic and professional playing experience for competitive players and enthusiasts alike. Elevate your game with the EastPoint Sports 3500 Table Tennis Table, where convenience, precision, and authenticity meet.
3500 Table Tennis Table is lightweight and quickly assembles, allowing you to play anywhere without added fuss
Centered net and post system, to help ensure net is perfectly centred, with 18mm playfield
Built-in paddle storage with wheels for easy movement
Features a folding function for single person play
Tournament sized table: 9' L x 5' W x 30" H (2.74 m x 1.52 m x 76 cm)
| Part Number | 1-1-33512-F |
|---|---|
| Assembled Height (cm) | 76.00 cm |
| Assembled Height (ft) | 2.49 ft |
| Assembled Height (in) | 29.92 in |
| Assembled Length (cm) | 274.00 cm |
| Assembled Length (ft) | 8.99 ft |
| Assembled Length (in) | 107 7/8 in |
| Assembled Weight (kg) | 49.13 kg |
| Assembled Weight (lb) | 108.3 lb |
| Assembled Width (cm) | 152.50 cm |
| Assembled Width (in) | 60.04 in |
|---|---|
| Assembled Width (mm) | 1525.00 mm |
| Colour | Grey |
| Number of Pieces | 2 |
| Package Depth (cm) | 148.60 cm |
| Package Depth (in) | 58.50 in |
| Package Height (cm) | 14.00 cm |
| Package Height (in) | 5.51 in |
| Package Weight (kg) | 76.00 kg |
| Package Weight (lb) | 167.55 lb |
| Package Width (cm) | 164.50 cm |
| Package Width (in) | 64.76 in |
| Suggested Room Size Height (ft) | 7.0 ft |
| Suggested Room Size Height (m) | 2.1 m |
| Suggested Room Size Length (ft) | 16.0 ft |
| Suggested Room Size Length (m) | 4.9 m |
| Suggested Room Size Width (ft) | 10.0 ft |
| Suggested Room Size Width (m) | 3.1 m |

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.