This paragraph should be hidden.


The Earthstone Grill Cleaning Block effectively removes burnt-on food and grease from outdoor and indoor grills and griddles. This grill cleaning block works up to 4 times faster than conventional wire brushes and scrub pads and lasts longer. The grill cleaner conforms to the shape of the surface being cleaned for efficiency. It removes grime, cooking build-up, rust and corrosion from all metal or coated surfaces, including ceramic. Chemical-free and non-toxic, this grill cleaning brick can safely be used while the surface of the grill is still warm.
Earthstone Grill Cleaning Block removes burnt on food and grease from outdoor and indoor grills and griddles
Work four times faster than conventional wire brushes and scrub pads and lasts longer
Conforms to the shape of the surface being cleaned
Can safely be used while surface is still warm
Chemical-free and non-toxic
Removes grime, cooking build-up, rust and corrosion from all metal or coated surfaces, including ceramic
| Part Number | 750SC012 |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| BBQ Cooking Tool Type | Grill Scraper |
| BBQ Cooking Tool Type | Grill Scraper |
| Colour | White |
| Colour | White |
| Maximum Cook Temperature (°C) | 300 °C |
| Maximum Cook Temperature (°C) | 300 °C |
| Maximum Cook Temperature (°F) | 572 °F |
| Maximum Cook Temperature (°F) | 572 °F |
|---|---|
| Package Depth (cm) | 5.08 cm |
| Package Depth (cm) | 5.08 cm |
| Package Depth (in) | 2.00 in |
| Package Depth (in) | 2.00 in |
| Package Height (cm) | 15.24 cm |
| Package Height (cm) | 15.24 cm |
| Package Height (in) | 6.00 in |
| Package Height (in) | 6.00 in |
| Package Weight (kg) | 0.12 kg |
| Package Weight (kg) | 0.12 kg |
| Package Weight (lb) | 0.26 lb |
| Package Weight (lb) | 0.26 lb |
| Package Width (cm) | 10.16 cm |
| Package Width (cm) | 10.16 cm |
| Package Width (in) | 4.00 in |
| Package Width (in) | 4.00 in |
| Primary Material | Glass |
| Primary Material | Glass |
Only Show Differences | ||||||||
| Ratings | ||||||||
| Advanced Features | No Advanced Features | No Advanced Features | No Advanced Features | No Advanced Features | No Advanced Features | No Advanced Features | Dishwasher Safe, Ergonomic Grip, Non-Slip Grip, Oven Safe | Dishwasher Safe, Ergonomic Grip, Non-Slip Grip, Oven Safe |
| BBQ Cooking Tool Type | Grill Scraper | Grill Scraper | ||||||
| Colour | White | White |
5 starsstars
4 starsstars
3 starsstars
2 starsstars
1 starstars

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.