This paragraph should be hidden.


















Pick up available 09:00 a.m., May 28
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Experience the power and convenience of the Dyson V9 Motorbar Cordless Stick Vacuum. Designed to deliver fade-free power in a lightweight package, this vacuum makes cleaning effortless. It combines powerful suction with a lightweight design and innovative features to make your everyday tasks easier and more efficient.
The ideal balance of power and weight
With up to 40 minutes of fade-free Dyson suction
Motorbar™ cleaner head deep cleans all floor types, de-tangles wrapped long hair and pet hair as you clean
33% lighter than the Dyson V11™ vacuum
Converts to a handheld vacuum for cleaning cars, stairs, and upholstery.
Comes with 4 Dyson-engineered accessories to clean up high, down low, and everywhere in between.
Advanced whole-machine filtration traps 99.99% of particles as small as 0.3 microns.² Expels cleaner air.
Made from strong materials selected for their durability and lightweight properties. With a 2-year warranty and lifetime Dyson support.
| Part Number | 496076-01 |
|---|---|
| Vacuum Type | Stick Vacuum |
| Floor Surface | Area Rug, Carpet, Hard Floor, Tile |
| Accessories List | Crevice Tool |
| Advanced Features | Reuseable Filter, Vacuum Bagless, Vacuum Anti Allergen |
| Battery Technology | Lithium-Ion |
| Battery Voltage | 2 V |
| Battery Max Run Time (min) | 40 min |
| Wand Material | Plastic |
| Assembled Height (in) | 44.49 in |
| Assembled Length (in) | 9 7/8 in |
|---|---|
| Assembled Width (in) | 9.84 in |
| Assembled Weight (lb) | 4.6 lb |
| Package Height (in) | 27.17 in |
| Package Width (in) | 10.67 in |
| Package Depth (in) | 6.06 in |
| Package Weight (lb) | 11.73 lb |
| Accessories List | Crevice Tool |
| Advanced Features | Reuseable Filter, Vacuum Bagless, Vacuum Anti Allergen |
| Assembled Height (cm) | 113.00 cm |
| Assembled Height (ft) | 3.71 ft |
| Assembled Height (in) | 44.49 in |
| Assembled Length (cm) | 25.00 cm |
| Assembled Length (ft) | 0.82 ft |
| Assembled Length (in) | 9 7/8 in |
| Assembled Weight (kg) | 2.10 kg |
| Assembled Weight (lb) | 4.6 lb |
| Assembled Width (cm) | 25.00 cm |
| Assembled Width (in) | 9.84 in |
| Assembled Width (mm) | 250.00 mm |
| Battery Max Run Time (min) | 40 min |
| Battery Platform | None |
| Battery Technology | Lithium-Ion |
| Battery Type/Battery Size | Rechargeable Lithium-ion |
| Battery Type/Battery Size | Rechargeable Lithium-ion |
| Battery Voltage | 2 V |
| Floor Surface | Area Rug, Carpet, Hard Floor, Tile |
| Package Depth (cm) | 15.40 cm |
| Package Depth (in) | 6.06 in |
| Package Height (cm) | 69.00 cm |
| Package Height (in) | 27.17 in |
| Package Weight (kg) | 5.32 kg |
| Package Weight (lb) | 11.73 lb |
| Package Width (cm) | 27.10 cm |
| Package Width (in) | 10.67 in |
| Product Model Number | 496076-01 |
| Vacuum Type | Stick Vacuum |
| Wand Material | Plastic |

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.