This paragraph should be hidden.
























Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
The Dyson V12 Detect Slim cordless vacuum is Dyson’s most powerful lightweight cordless vacuum.* With laser illumination. The V12 Detect Slim powers on with the press of a button, making it easy to switch hands while cleaning. Engineered to be ergonomic and easy to use, it can reach into tight spaces and allows you to clean frequently.
Dyson V12 Detect Slim Cordless Stick Vacuum deep cleans carpets and hard floors for a whole home clean
Laser Slim Fluffy™ reveals hidden dust on hard floors
Motorbar™ cleaner head deep cleans carpets, with hair removal vanes
Battery Max Run Time: 60 min
Dyson Hyperdymium™ motor spins up to 125,000rpm to suck up microscopic dust and large debris
Advanced, whole-machine filtration traps 99.99% of fine dust as small as 0.3 microns (In Boost mode. All other modes achieve at least 99.97% filtration)
Engineered for homes with pets
Converts to a handheld for cleaning cars, stairs, and upholstery
Intelligently optimizes suction and run time based on dust level, for the right power where you need it
The LCD screen shows what’s been sucked up, displaying real-time scientific proof of a deep clean
Includes the Hair Screw Tool: mini de-tangling brush bar picks up long hair and pet hair
No-touch bin emptying: Hygienic ejection mechanism drives dust and debris deep into your bin, in one action
Three power modes: Auto mode intelligently adapts, Eco mode provides longer run time for bigger cleans, and Boost mode allows short, intensive cleaning
In the box: Dyson V12 Detect Slim, Motorbar™ Cleaner Head, Laser Slim Fluffy™ Cleaner Head, Combi tool, Crevice tool, Wand clip, Hair Screw Tool, Wall Dok
| Part Number | 405863-01 |
|---|---|
| Vacuum Type | Stick Vacuum |
| Floor Surface | All Floor Types, Area Rug, Carpet, Hard Floor, Tile |
| Accessories List | HEPA Cartridge Filter, Crevice Tool |
| Advanced Features | HEPA Filter, Light Sensor, Vacuum Bagless, Vacuum Anti Allergen |
| Battery Technology | Lithium-Ion |
| Battery Voltage | 26 V |
| Battery Max Run Time (min) | 60 min |
| Assembled Height (in) | 48.58 in |
| Assembled Length (in) | 9 7/8 in |
| Assembled Width (in) | 9.92 in |
|---|---|
| Assembled Weight (lb) | 5.2 lb |
| Package Height (in) | 32.13 in |
| Package Width (in) | 10.98 in |
| Package Depth (in) | 6.42 in |
| Package Weight (lb) | 11.44 lb |
| Accessories List | HEPA Cartridge Filter, Crevice Tool |
| Advanced Features | HEPA Filter, Light Sensor, Vacuum Bagless, Vacuum Anti Allergen |
| Assembled Height (cm) | 123.40 cm |
| Assembled Height (ft) | 4.05 ft |
| Assembled Height (in) | 48.58 in |
| Assembled Length (cm) | 25.00 cm |
| Assembled Length (ft) | 0.82 ft |
| Assembled Length (in) | 9 7/8 in |
| Assembled Weight (kg) | 2.36 kg |
| Assembled Weight (lb) | 5.2 lb |
| Assembled Width (cm) | 25.20 cm |
| Assembled Width (in) | 9.92 in |
| Assembled Width (mm) | 252.00 mm |
| Battery Max Run Time (min) | 60 min |
| Battery Technology | Lithium-Ion |
| Battery Voltage | 26 V |
| Floor Surface | All Floor Types, Area Rug, Carpet, Hard Floor, Tile |
| Package Depth (cm) | 16.30 cm |
| Package Depth (in) | 6.42 in |
| Package Height (cm) | 81.60 cm |
| Package Height (in) | 32.13 in |
| Package Weight (kg) | 5.19 kg |
| Package Weight (lb) | 11.44 lb |
| Package Width (cm) | 27.90 cm |
| Package Width (in) | 10.98 in |
| Product Model Number | 405863-01 |
| Vacuum Type | Stick Vacuum |
Only Show Differences | ||||||||
| Ratings | ||||||||
| Vacuum Type | Stick Vacuum | Stick Vacuum | Stick Vacuum | Stick Vacuum | Stick Vacuum | Stick Vacuum | Stick Vacuum | Stick Vacuum |
| Floor Surface | All Floor Types, Area Rug, Carpet, Hard Floor, Tile | All Floor Types, Area Rug, Carpet, Hard Floor, Tile | Area Rug, Carpet, Hard Floor, Tile, Wet Surface | Area Rug, Carpet, Hard Floor, Tile, Wet Surface | Area Rug, Carpet, Hard Floor, Tile | Area Rug, Carpet, Hard Floor, Tile | Area Rug, Carpet, Hard Floor, Tile | Area Rug, Carpet, Hard Floor, Tile |
| Accessories List | HEPA Cartridge Filter, Crevice Tool | HEPA Cartridge Filter, Crevice Tool | Crevice Tool | Crevice Tool | Crevice Tool | Crevice Tool | Crevice Tool | Crevice Tool |

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.