This paragraph should be hidden.













Pick up available 09:00 a.m., May 28
Limit: 1 per transaction
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
The Dyson V11 Cordless Stick Vacuum is engineered for powerful, whole-home cleaning with strong suction that tackles dirt, debris and pet hair on all floor types. Its versatile design makes it ideal for quick spot cleaning or deep cleaning across your home. The Motorbar™ cleaner head effortlessly removes dirt from both carpets and hard floors while actively de-tangling wrapped hair. With three intelligent cleaning modes, you can easily adjust suction to suit any task, while the LCD screen provides real-time feedback on power mode, run time countdown and maintenance alerts. Plus, the V11 converts to a handheld vacuum for easy cleaning of cars, stairs and upholstery, making it the ultimate tool for every cleaning job.
60% more suction compared to the Dyson V8™ vacuum
Up to 60 minutes of run time (will vary based on power mode and/or attachments used)
Advanced, whole-machine filtration traps 99.99% of fine dust as small as 0.3 microns (In Boost mode. All other modes achieve at least 99.97% filtration)
Powered by Dyson Hyperdymium Motor which spins at 125,000 rpm for powerful suction without bulk
Root Cyclone Technology: 14 cyclones operate to effectively fling microscopic particles into the bin
Features three power modes: Eco, Med and Boost
Engineered for homes with pets
No-touch bin emptying: Hygienic ejection mechanism drives out dust and debris from deep within your bin, in one action
In the box: Dyson V11, Motorbar™ cleaner head, wall dock, combi tool, crevice tool, hair screw tool, charger
Colour: Blue
| Part Number | 447921-01 |
|---|---|
| Vacuum Type | Stick Vacuum |
| Floor Surface | All Floor Types |
| Accessories List | Crevice Tool, Wall Mount Storage Hook |
| Advanced Features | Reuseable Filter, Vacuum Anti Allergen, Vacuum Bagless |
| Battery Technology | Lithium-Ion |
| Battery Voltage | 29 V |
| Battery Max Run Time (min) | 60 min |
| Wand Material | Plastic |
| Assembled Height (in) | 49.65 in |
| Assembled Length (in) | 10 1/4 in |
|---|---|
| Assembled Width (in) | 9.84 in |
| Assembled Weight (lb) | 6.6 lb |
| Package Height (in) | 6.06 in |
| Package Width (in) | 10.67 in |
| Package Depth (in) | 38.98 in |
| Package Weight (lb) | 6.61 lb |
| Accessories List | Crevice Tool, Wall Mount Storage Hook |
| Advanced Features | Reuseable Filter, Vacuum Anti Allergen, Vacuum Bagless |
| Assembled Height (cm) | 126.10 cm |
| Assembled Height (ft) | 4.14 ft |
| Assembled Height (in) | 49.65 in |
| Assembled Length (cm) | 26.10 cm |
| Assembled Length (ft) | 0.86 ft |
| Assembled Length (in) | 10 1/4 in |
| Assembled Weight (kg) | 3.00 kg |
| Assembled Weight (lb) | 6.6 lb |
| Assembled Width (cm) | 25.00 cm |
| Assembled Width (in) | 9.84 in |
| Assembled Width (mm) | 250.00 mm |
| Battery Max Run Time (min) | 60 min |
| Battery Platform | None |
| Battery Technology | Lithium-Ion |
| Battery Voltage | 29 V |
| Floor Surface | All Floor Types |
| Package Depth (cm) | 99.00 cm |
| Package Depth (in) | 38.98 in |
| Package Height (cm) | 15.40 cm |
| Package Height (in) | 6.06 in |
| Package Weight (kg) | 3.00 kg |
| Package Weight (lb) | 6.61 lb |
| Package Width (cm) | 27.10 cm |
| Package Width (in) | 10.67 in |
| Product Model Number | 447921-01 |
| Vacuum Type | Stick Vacuum |
| Wand Material | Plastic |
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||||||
| Ratings | ||||||||||
| Vacuum Type | Stick Vacuum | Stick Vacuum | Stick Vacuum | Stick Vacuum | Stick Vacuum | Stick Vacuum | Stick Vacuum | Stick Vacuum | Stick Vacuum | Stick Vacuum |
| Floor Surface | All Floor Types | All Floor Types | All Floor Types, Area Rug, Carpet, Hard Floor, Tile | All Floor Types, Area Rug, Carpet, Hard Floor, Tile | All Floor Types | All Floor Types | Area Rug, Carpet, Hard Floor, Tile, All Floor Types | Area Rug, Carpet, Hard Floor, Tile, All Floor Types | Area Rug, Carpet, Hard Floor, Tile | Area Rug, Carpet, Hard Floor, Tile |
| Accessories List | Crevice Tool, Wall Mount Storage Hook | Crevice Tool, Wall Mount Storage Hook | HEPA Cartridge Filter | HEPA Cartridge Filter | Crevice Tool, Wall Mount Storage Hook | Crevice Tool, Wall Mount Storage Hook | 2-in-1 Dusting and Crevice Tool, Upholstery Tool, Wall Mount Storage Hook | 2-in-1 Dusting and Crevice Tool, Upholstery Tool, Wall Mount Storage Hook | Crevice Tool | Crevice Tool |

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.