This paragraph should be hidden.












Pick up available 09:00 a.m., May 28
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Dyson HushJet™ compact purifier is Dyson's most powerful, small-format purifier. Basing their design on that of jet engines, Dyson engineers developed HushJet™ air projection, which minimizes noise while purifying rooms of up to 203 sq ft. So, it’s compact in size yet powerfully circulates air throughout the entire room.
Compact and powerful, yet quiet. Engineered for minimal disturbance.
With Dyson air purifiers, the whole machine is fully sealed. Which means they don’t emit pollutants and allergens1 back into the air you’re breathing.
The 360° Electrostatic filter captures 99.97% of pollutants as small as 0.3 microns,2 such as allergens.1 Lasts up to five years,3 reducing filter replacement hassle and costs.
The 360° Activated Carbon removes pet and cooking odours,4 and even gases such as NO₂.2 Traps airborne pollutants on a highly porous surface, capturing unpleasant smells and harmful gases.2
As quiet as a whisper. Our star-shaped nozzle reduces noise and turbulence, delivering pure air at just 24dB in Sleep mode.
Set schedules and receive personalized air quality reports via the MyDyson™ app.5
Control airflow speed, Auto mode, Sleep mode and other settings – so you can set up your perfect indoor environment.
In Auto Mode, Dyson purifiers save energy by intelligently purifying only when they sense a drop in air quality, avoiding unnecessary energy spikes and prolonging the life of their filters.
1. Allergens refer to non-living material.2. Filtration efficiency to IEST -RP-CC001.7. Gas capture rates may vary.3. Electrostatic filter life tested to GB/T 18801-2022 to a 50% decline in CADR, based on 12 hours use per day. Filter life varies according to pollution levels.4. Tested for removal of grilled salmon and wet dog odours to EN13725.5. Requires device to run app, Wi-Fi or mobile data, Bluetooth 4.0 support, and iOS version 10 or Android version 5 (or above). Standard data and messaging rates may apply. Refer to the MyDyson™️ app for compatible voice services.
| Part Number | 297814-01 |
|---|---|
| Air Purifiers Type | Air-To-Air Exchanger |
| Assembled Height (in) | 18.50 in |
| Assembled Length (in) | 9.06 in |
| Assembled Width (in) | 9.06 in |
| Assembled Weight (lb) | 6.94 lb |
| Wireless Standard Compatibility | Wi-Fi |
| Smart System Compatibility | Amazon Alexa, Google Assistant, Apple Homekit |
| Filter Type | Electrostatic Precipitator |
| Filter Size | 21.90x20.10x20.10 |
| Number of Speeds | 10 |
|---|---|
| Number of Cleaning Stages | 0 |
| Advanced Features | LCD Display, Replaceable Filter, Portable, Electrostatic, Indicator Light, Removes Bacteria, Removes Dust, Removes Pollen, Shutoff Timer |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Indicator Light Type | Air Quality, Fan Speed Setting, Power |
| Control Type | Digital |
| Cord Length (in) | 70.87 in |
| Colour | White / Silver |
| Noise Level (dB) | 24 dB |
| Batteries Required Quantity | 0 |
| Replaceable/Rechargeable Battery | Not Applicable |
| Certifications | Allergy Approved, Asthma Approved |
| Clean Air Delivery Rate (CADR) | 1 |
| Enclosure Material | ABS Plastic |
| Wattage Rating (w) | 40 W |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | LCD Display, Replaceable Filter, Portable, Electrostatic, Indicator Light, Removes Bacteria, Removes Dust, Removes Pollen, Shutoff Timer |
| Air Purifiers Type | Air-To-Air Exchanger |
| Assembled Height (cm) | 47.00 cm |
| Assembled Height (ft) | 1.54 ft |
| Assembled Height (in) | 18.50 in |
| Assembled Length (cm) | 23.00 cm |
| Assembled Length (ft) | 0.75 ft |
| Assembled Length (in) | 9.06 in |
| Assembled Weight (kg) | 3.15 kg |
| Assembled Weight (lb) | 6.94 lb |
| Assembled Width (cm) | 23.00 cm |
| Assembled Width (in) | 9.06 in |
| Assembled Width (mm) | 230.00 mm |
| Batteries Required Quantity | 0 |
| Certifications | Allergy Approved, Asthma Approved |
| Clean Air Delivery Rate (CADR) | 1 |
| Colour | White / Silver |
| Control Type | Digital |
| Cord Length (cm) | 180.00 cm |
| Cord Length (ft) | 5.91 ft |
| Cord Length (in) | 70.87 in |
| Enclosure Material | ABS Plastic |
| Filter Size | 21.90x20.10x20.10 |
| Filter Type | Electrostatic Precipitator |
| Indicator Light Type | Air Quality, Fan Speed Setting, Power |
| Noise Level (dB) | 24 dB |
| Number of Cleaning Stages | 0 |
| Number of Speeds | 10 |
| Package Depth (cm) | 23.00 cm |
| Package Depth (in) | 9.06 in |
| Package Height (cm) | 46.90 cm |
| Package Height (in) | 18.46 in |
| Package Weight (kg) | 4.00 kg |
| Package Weight (lb) | 8.82 lb |
| Package Width (cm) | 23.00 cm |
| Package Width (in) | 9.06 in |
| Replaceable/Rechargeable Battery | Not Applicable |
| Smart System Compatibility | Amazon Alexa, Google Assistant, Apple Homekit |
| Wattage Rating (w) | 40 W |
| Wireless Standard Compatibility | Wi-Fi |

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.