This paragraph should be hidden.




Brushed Nickel
Pick up available 09:00 a.m., May 28
Only 2 left
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
The Danze Karter 1-Handle Lavatory Faucet delivers a sleek, modern design that enhances any bathroom décor. Its minimalist appearance, paired with smooth, single-handle side operation, offers both aesthetic appeal and effortless functionality. Designed with durability in mind, the faucet’s lead-free construction ensures long-lasting performance. This contemporary fixture is easy to install and comes with push pop-up drain assembly included.
Fits 1 or 3-hole sinks with 4" centre for versatile installation options
Drip-free ceramic disc cartridge ensures long-lasting, leak-free performance
Water-saving aerator helps reduce water usage without compromising flow
Watersense Certified to promote water efficiency and reduce utility costs
Drain assembly and escutcheon plate included for a complete installation
Includes supply lines for an easy hassle-free installation
Knurled textured finish
Limited Lifetime Warranty
Available in a variety of finishes
| Part Number | FS1A9303NP |
|---|---|
| Faucet Type | Bathroom Sink Faucet |
| Plumbing Finish | Brushed Nickel |
| Design Style | Transitional |
| Faucet Handle Quantity | 1 |
| Faucet Spray | Not Applicable |
| Faucet Install | 3 Hole 4", Center Hole |
| Faucet Valve Type | Ceramic |
| Accessories List | Escutcheon Plate, Installation Hardware Included |
| Advanced Features | Handled Connected, Lead-Free |
| Faucet Flow Rate (l/min) | 4.50 l/min |
|---|---|
| Certifications | Watersense Certified |
| Sustainability | Water Sense Certified |
| Assembled Length (in) | 6 1/4 in |
| Assembled Width (in) | 6.70 in |
| Assembled Height (in) | 7.42 in |
| Assembled Weight (lb) | 2.8 lb |
| Accessories List | Escutcheon Plate, Installation Hardware Included |
| Advanced Features | Handled Connected, Lead-Free |
| Assembled Height (cm) | 18.85 cm |
| Assembled Height (ft) | 0.62 ft |
| Assembled Height (in) | 7.42 in |
| Assembled Length (cm) | 16.00 cm |
| Assembled Length (ft) | 0.52 ft |
| Assembled Length (in) | 6 1/4 in |
| Assembled Weight (kg) | 1.29 kg |
| Assembled Weight (lb) | 2.8 lb |
| Assembled Width (cm) | 17.01 cm |
| Assembled Width (in) | 6.70 in |
| Assembled Width (mm) | 170.10 mm |
| Certifications | Watersense Certified |
| Design Style | Transitional |
| Faucet Flow Rate (gal/min) | 1.2 gal (US)/min |
| Faucet Flow Rate (l/min) | 4.50 l/min |
| Faucet Handle Quantity | 1 |
| Faucet Install | 3 Hole 4", Center Hole |
| Faucet Spray | Not Applicable |
| Faucet Type | Bathroom Sink Faucet |
| Faucet Valve Type | Ceramic |
| Package Depth (cm) | 40.00 cm |
| Package Depth (in) | 15.75 in |
| Package Height (cm) | 10.00 cm |
| Package Height (in) | 3.94 in |
| Package Weight (kg) | 1.33 kg |
| Package Weight (lb) | 2.93 lb |
| Package Width (cm) | 17.00 cm |
| Package Width (in) | 6.69 in |
| Plumbing Finish | Brushed Nickel |
| Sustainability | Water Sense Certified |
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||||||
| Ratings | ||||||||||
| Faucet Type | Bathroom Sink Faucet | Bathroom Sink Faucet | Bathroom Sink Faucet | Bathroom Sink Faucet | Bathroom Sink Faucet | Bathroom Sink Faucet | Bathroom Sink Faucet | Bathroom Sink Faucet | Bathroom Sink Faucet | Bathroom Sink Faucet |
| Plumbing Finish | Chrome | Polished Chrome | Polished Chrome | Brushed Nickel | Brushed Nickel | Chrome | Chrome | Chrome | Chrome | |
| Design Style | Transitional | Transitional | Modern | Modern | Transitional | Transitional | Modern | Modern | Modern | Modern |

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.