This paragraph should be hidden.

Pick up available 12:30 p.m., May 21
Only 7 left
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
The DANZE Liquid Water Softener Cleaner, 3.78-L/1-Gal, restores the exchange capacity of water softener resin, ensuring your system continues to perform efficiently. Compatible with both DANZE and other water softener brands, this cleaner is easy to use with no mixing required.
Restores the exchange capacity of water softener resin
Works with DANZE and other water softener brands
Easy to use, no mixing required - simply pour the cleaner, as per instructions, into the brine well or salt tank
Regular treatment keeps your water softener functioning well
Chemically cleans water softener resin beads for lasting performance
Excellent value, equivalent to 8 small 470 mL (15.8 oz) resin cleanser bottles
Volume: 3.78 L (1 US Gal)
| Part Number | DRC1G |
|---|---|
| Plumbing Chemical Type | Calcium Remover |
| Material Compatibility | Copper, Plastic, PVC |
| Colour | White |
| Flammable | No |
| Shelf Life (months) | 120 mo |
| Chemical Form | Liquid |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
| Application Method | Pour |
| Product Volume (L) | 3.78 l |
| Consumer Pack Size | 1 |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Product Height (in) | 12.50 in |
| Product Width (in) | 12.00 in |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Application Method | Pour |
| Chemical Form | Liquid |
| Colour | White |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Flammable | No |
| Material Compatibility | Copper, Plastic, PVC |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
| Package Depth (cm) | 15.24 cm |
| Package Depth (in) | 6.00 in |
| Package Height (cm) | 30.48 cm |
| Package Height (in) | 12.00 in |
| Package Weight (kg) | 4.30 kg |
| Package Weight (lb) | 9.48 lb |
| Package Width (cm) | 15.24 cm |
| Package Width (in) | 6.00 in |
| Plumbing Chemical Type | Calcium Remover |
| Product Height (cm) | 31.75 cm |
| Product Height (in) | 12.50 in |
| Product Length (cm) | 30.48 cm |
| Product Length (ft) | 1.00 ft |
| Product Volume (L) | 3.78 l |
| Product Volume (gal) | 1.00 gal (US) |
| Product Width (cm) | 30.48 cm |
| Product Width (in) | 12.00 in |
| Shelf Life (months) | 120 mo |
Only Show Differences | |||||
| Ratings | |||||
| Plumbing Chemical Type | Calcium Remover | Calcium Remover | |||
| Material Compatibility | Copper, Plastic, PVC | Copper, Plastic, PVC | |||
| Colour | White | White |
Subtotal for 3 items$653.47$803.47
5 starsstars
4 starsstars
3 starsstars
2 starsstars
1 starstars
Yes, I recommend this product.

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.

