This paragraph should be hidden.


Palram
Out of stock at Leduc, AB
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Palram
Modern Look: The modern gazebo design blends beautifully outdoors, a rectangular, maintenance-free design can be relocated to meet your needs
Durable Frame: The aluminum powder-coated structure is durable, rust-resistant, and engineered to withstand harsh weather conditions
Unique Roofing System: The hardtop gazebo has a roofing system with several unique advantages
The opaque grey roof panels have full shade glazing with Heat Block Technology, making it up to 41° F cooler
It is screw-free, preventing leaks, and it has built-in ventilation to keep the air flowing
Resilient Panels: The 6mm virtually unbreakable, 100% UV protected, grey opaque twin-wall polycarbonate panels are high impact, shatter resistant, and insulating
No need to remove panels for Winter
| Part Number | 706083 |
|---|---|
| Frame Material | Aluminum |
| Roof Material | Polycarbonate |
| Assembled Length (ft) | 19.92 ft |
| Assembled Height (ft) | 11.22 ft |
| Assembled Weight (lb) | 422.00 lb |
| Shelter Type | Gazebo Hard-Top |
| Shape | Rectangle |
| Colour | Black |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | No Advanced Features |
|---|---|
| Colour Group | Black |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Assembled Height (cm) | 341.88 cm |
| Assembled Height (ft) | 11.22 ft |
| Assembled Height (in) | 134.60 in |
| Assembled Length (cm) | 607.06 cm |
| Assembled Length (ft) | 19.92 ft |
| Assembled Length (in) | 239.00 in |
| Assembled Weight (kg) | 191.42 kg |
| Assembled Weight (lb) | 422.00 lb |
| Assembled Width (cm) | 360.68 cm |
| Assembled Width (in) | 142.00 in |
| Assembled Width (mm) | 3606.80 mm |
| Colour | Black |
| Frame Material | Aluminum |
| Package Depth (cm) | 302.00 cm |
| Package Depth (in) | 118.90 in |
| Package Height (cm) | 68.60 cm |
| Package Height (in) | 27.01 in |
| Package Weight (kg) | 192.00 kg |
| Package Weight (lb) | 423.29 lb |
| Package Width (cm) | 76.00 cm |
| Package Width (in) | 29.92 in |
| Roof Material | Polycarbonate |
| Shape | Rectangle |
| Shelter Type | Gazebo Hard-Top |
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||||||
| Ratings | ||||||||||
| Frame Material | Aluminum | Aluminum | Aluminum | Aluminum | Aluminum | Aluminum | Aluminum | Aluminum | Aluminum | Aluminum |
| Roof Material | Polycarbonate | Polycarbonate | Polycarbonate | Polycarbonate | Polycarbonate | Polycarbonate | Polycarbonate | Polycarbonate | Polycarbonate | Polycarbonate |
| Assembled Length (ft) | 19.92 ft | 19.92 ft | 13.83 ft | 13.83 ft | 13.58 ft | 13.58 ft | 11.83 ft | 11.83 ft | 14.08 ft | 14.08 ft |

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.