This paragraph should be hidden.
Pick up available 09:30 a.m., Mar 24
Only 2 left
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
The Daiwa Crossfire Spinning Combo Fishing Rod is crafted to elevate your fishing experience with its lightweight construction and smooth operation. This medium 6'6" spinning fishing rod offers the perfect balance of performance and comfort, making it an ideal choice for anglers of all skill levels. Whether you're a beginner or a seasoned pro, this fishing rod with reel is a must-have addition to your fishing gear.
Featuring New Crossfire LT Reel with AIRDRIVE DIGIGEAR
Senstive Graphite Rod with Split EVA grip
Built around the all new Crossfire LT Reel this combo delivers smoth power and lightweight performance for any fishing adventure
| Part Number | CF25G662M-E |
|---|---|
| Rod Length (ft) | 6.60 ft |
| Retrieve | Right Hand/Left Hand |
| Rod Power | Medium |
| Action | Moderate Fast |
| Gear Ratio (:1) | 5.3:1 |
| Line Test (lb) | 7.94 lb |
| Maximum Drag (lb) | 11.02 lb |
| Combo Style | Spinning |
| Number of Ball Bearings | 3 |
| Maximum Lure Weight (oz) | .75 oz |
|---|---|
| Advanced Features | Anti-Reverse |
| Grip Material | EVA |
| Handle Type | Split Grip |
| Number of Guides | 6 |
| Number of Pieces | 2 |
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Rod Length (ft) | 6.60 ft | 7.00 ft | 7.00 ft | 6.50 ft | 7.00 ft | |
| Retrieve | Right Hand/Left Hand | Right Hand/Left Hand | Right Hand/Left Hand | Right Hand/Left Hand | Right Hand/Left Hand | |
| Rod Power | Medium | Medium | Medium | Medium | Medium |
$122.98$135.98
