This paragraph should be hidden.
Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
These youth arrows by Daisy are ideal for young archers using bows under 30 pounds draw weight. Perfect for kids just starting out in the sport, the durable fibre glass shafts have fixed target tips ensuring the arrows stay intact. The 3-pack of 26-inch arrows helps budding archers focus on developing aim and technique without worry as they learn the ropes of hitting the bullseye.
Daisy® Youth Target Arrows are 26" (66 cm) each
Each arrow has a durable fibreglass shaft
Non-removable target point
| Part Number | 960001-406 |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Advisory Information | In-Store Only |
| Assembled Depth (cm) | 27.95 cm |
| Assembled Depth (ft) | 0.92 ft |
| Assembled Depth (in) | 11.00 in |
| Assembled Height (cm) | 27.95 cm |
| Assembled Height (ft) | 0.92 ft |
| Assembled Height (in) | 11.00 in |
| Assembled Length (cm) | 84.46 cm |
| Assembled Length (ft) | 2.77 ft |
|---|---|
| Assembled Length (in) | 33.25 in |
| Assembled Weight (g) | 1.11 g |
| Assembled Weight (ml) | 1.11 ml |
| Assembled Weight (oz) | 0.04 oz |
| Assembled Width (cm) | 27.95 cm |
| Assembled Width (in) | 11.00 in |
| Assembled Width (mm) | 279.50 mm |
| Colour | Black |
| Minimum Distance (ft) | 0.00 ft |
| Minimum Distance (m) | 0.00 m |
| Number of Pieces | 1 |
| Package Depth (cm) | 4.00 cm |
| Package Depth (in) | 1.57 in |
| Package Height (cm) | 4.00 cm |
| Package Height (in) | 1.57 in |
| Package Weight (kg) | 0.13 kg |
| Package Weight (lb) | 0.30 lb |
| Package Width (cm) | 73.00 cm |
| Package Width (in) | 28.74 in |
| Primary Material | Poly/Plastic |
| Target Form | 3D Anatomical |
| Theme | Abstract, Animals, Bull's Eye, Novelty, People |
| Weapon Type | Archery |
No, I do not recommend this product.
