This paragraph should be hidden.
CWI Lighting
Out of stock at Leduc, AB
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Stainless Steel Finish - Integrated LED Bulb Included - Indoor (Dry Location)
cETLus Approved
Includes assembly instructions and hardware
Compatible with standard low voltage dimmer
| Part Number | 5080P16ST-3R |
|---|---|
| Accessories List | Mounting Hardware Included |
| Advanced Features | Dimmable |
| Assembled Height (cm) | 5.08 cm |
| Assembled Height (ft) | 0.17 ft |
| Assembled Height (in) | 2.00 in |
| Assembled Length (cm) | 40.64 cm |
| Assembled Length (ft) | 1.33 ft |
| Assembled Length (in) | 16 in |
| Assembled Width (cm) | 40.64 cm |
| Assembled Width (in) | 16.00 in |
|---|---|
| Assembled Width (mm) | 406.40 mm |
| Assembly Required | Yes |
| Certifications | No Certifications |
| Chandelier/Pendant Type | Standard |
| Fixture Colour | Chrome |
| Fixture Colour | Stainless Steel |
| Hanging Method | Wire |
| Light Bulb Base Type | Integrated LED |
| Light Bulb Type | LED |
| Light Direction | Down |
| Max. Hanging Height (cm) | 330.2 cm |
| Max. Hanging Height (in) | 130.0 in |
| Maximum Run Time (h) | 50000 h |
| Min. Hanging Height (cm) | 330.2 cm |
| Min. Hanging Height (in) | 130.0 in |
| Number of Lights | 3 |
| Number of Tiers | 3 |
| Package Depth (cm) | 53.01 cm |
| Package Depth (in) | 20.87 in |
| Package Height (cm) | 23.01 cm |
| Package Height (in) | 9.06 in |
| Package Weight (kg) | 8.00 kg |
| Package Weight (lb) | 17.64 lb |
| Package Width (cm) | 53.01 cm |
| Package Width (in) | 20.87 in |
| Power Source | Hardwired |
| Product Use(s) | Lighting |
| Secondary Fixture Colour | Chrome |
| Shade Colour/Finish | Stainless Steel |
| UL Listed Location | Dry Location |
| Voltage (V) | 120 V |
| Wattage Rating (w) | 54 W |
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Accessories List | Mounting Hardware Included | Mounting Hardware Included | Mounting Hardware Included | Mounting Hardware Included | Mounting Hardware Included | |
| Advanced Features | Dimmable | Dimmable | Dimmable | Dimmable | Dimmable | |
| Assembled Height (cm) | 5.08 cm | 5.08 cm | 5.08 cm | 5.08 cm | 5.08 cm |
$791.88$849.97
