This paragraph should be hidden.
CWI Lighting
Out of stock at Leduc, AB
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Chrome Finish - Integrated LED Bulb Included - Indoor (Dry Location)
cETLus Approved
Includes assembly instructions and hardware
Compatible with standard low voltage dimmer
| Part Number | 1046P43-5-601-RC |
|---|---|
| Accessories List | Mounting Hardware Included |
| Advanced Features | Dimmable |
| Assembled Height (cm) | 5.08 cm |
| Assembled Height (ft) | 0.17 ft |
| Assembled Height (in) | 2.00 in |
| Assembled Length (cm) | 20.32 cm |
| Assembled Length (ft) | 0.67 ft |
| Assembled Length (in) | 8 in |
| Assembled Width (cm) | 109.22 cm |
| Assembled Width (in) | 43.00 in |
|---|---|
| Assembled Width (mm) | 1092.20 mm |
| Assembly Required | Yes |
| Certifications | No Certifications |
| Chandelier/Pendant Type | Standard |
| Fixture Colour | Chrome |
| Fixture Colour | Chrome |
| Hanging Method | Wire |
| Light Bulb Base Type | Integrated LED |
| Light Bulb Type | LED |
| Light Direction | Down |
| Max. Hanging Height (cm) | 370.8 cm |
| Max. Hanging Height (in) | 146.0 in |
| Maximum Run Time (h) | 50000 h |
| Min. Hanging Height (cm) | 66.0 cm |
| Min. Hanging Height (in) | 26.0 in |
| Number of Lights | 5 |
| Number of Tiers | 1 |
| Package Depth (cm) | 113.00 cm |
| Package Depth (in) | 44.49 in |
| Package Height (cm) | 23.01 cm |
| Package Height (in) | 9.06 in |
| Package Weight (kg) | 21.00 kg |
| Package Weight (lb) | 46.30 lb |
| Package Width (cm) | 73.00 cm |
| Package Width (in) | 28.74 in |
| Power Source | Hardwired |
| Product Use(s) | Lighting |
| Secondary Fixture Colour | Chrome |
| Shade Colour/Finish | Chrome |
| UL Listed Location | Dry Location |
| Voltage (V) | 120 V |
| Wattage Rating (w) | 70 W |
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Accessories List | Mounting Hardware Included | Mounting Hardware Included | Mounting Hardware Included | Mounting Hardware Included | Mounting Hardware Included | |
| Advanced Features | Dimmable | Dimmable | Dimmable | Dimmable | Dimmable | |
| Assembled Height (cm) | 5.08 cm | 5.08 cm | 5.08 cm | 5.08 cm | 5.08 cm |
$1837.84$1925.96
