This paragraph should be hidden.
Proudly Canadian






Out of stock at Leduc, AB
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Auto Services are available at your store
It takes a lot of power to stop a moving trailer, especially when that trailer is hauling livestock, construction materials, industrial equipment or other heavy-duty cargo. Play it safe when you tow and give your trailer brakes the control they need with a CURT trailer brake controller and brake controller harness. CURT quick plug brake controller harnesses make the installation of your brake controller literally a snap. They are designed to allow your brake controller to plug directly into your vehicle's power system using an original equipment connector. They are equipped with two plugs -- one that snaps into your vehicle's original equipment socket and the other that connects to a CURT brake controller. CURT quick plug harnesses install with plug-and-play convenience to get you setup and on your way with time to spare. They include two feet of wire and a slit loom sleeve to keep wires well protected and contained. This brake controller adapter harness is compatible with certain years of the Toyota 4Runner, Land Cruiser, Sequoia, Tacoma, Tundra, Lexus GX460, GX470, LX470 and LX570. For a complete listing of vehicle compatibility, see the CURT application guide.
Allows a CURT trailer brake controller to be plugged into OEM socket
Quick plug harness installs with plug-and-play convenience
Wire colors match standard brake controller harnesses
Includes 24-in of 12 gauge wire for flexible installation
Slit-loom sleeve keeps wires contained and protected
| Part Number | 51363 |
|---|---|
| Harness Type | Male Female |
| Manufacturer Part Number | 51363 |
| Number of Terminals | 4 |
| Package Depth (cm) | 20.32 cm |
| Package Depth (in) | 8.00 in |
| Package Height (cm) | 5.08 cm |
| Package Height (in) | 2.00 in |
| Package Weight (kg) | 0.45 kg |
| Package Weight (lb) | 0.99 lb |
| Package Width (cm) | 10.16 cm |
|---|---|
| Package Width (in) | 4.00 in |
| Product Length (cm) | 121.92 cm |
| Product Length (in) | 48.00 in |
| Roll Length | 48.00 in |
| Roll Length | 121.92 cm |
| Terminal Type | Pin |
| Wire Colours | Multi-Colour |
| Wire Gauge (ga) | 16 ga |
| Wire Quantity | 4 |
Pick Up is free at most stores (some stores require a minimum order value before tax)
Shipping fee is based on size and weight of products and distance from address to store
Same-Day Delivery costs $9.99 per order
Same-Day Delivery and Ship to Home are unavailable for tires and wheels
Most products can be returned or exchanged at any Canadian Tire store within 90 days of purchase
Some products are non-refundable and non-exchangeable
Special order hard parts and specific application automotive parts must be returned to original store of purchase
The return info outlined above may not apply to the product you are currently viewing. For complete details and exceptions, please refer to our Return Policy.

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.