This paragraph should be hidden.
Out of stock at Leduc, AB
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
The CURT weight distribution hitch is a specialized towing system that provides improved vehicle and trailer control by leveling the trailer and more evenly distributing its tongue weight across the trailer's and vehicle's axles. Weight distribution hitches are commonly used on travel trailers and campers but can also be applied to other large loads. This replacement spring bar chain kit is designed to fit a variety of CURT weight distribution hitches, including trunnion bar and round bar. The chains help attach the spring bars to the trailer, using hookup brackets, and provide easy spring bar tension adjustment. This kit includes two complete spring bar chains with two chains, two U-bolts, four lock nuts and four washers. Spring bars are not included.
Compatible with all CURT weight distribution hitches (except TruTrack)
Easily attaches to spring bars with the included U-bolts
Multiple chain links allow for flexible adjustment of tension
Includes four 3/8" lock-nuts, four 3/8" flat washers, two chains and two U-bolts
| Part Number | 17111 |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Certifications | No Certifications |
| Gross Trailer Weight Rating Capacity (kg) | 0.00 kg |
| Gross Trailer Weight Rating Capacity (lb) | 0.00 lb |
| Hitch Class | Not Applicable |
| Package Depth (cm) | 223.52 cm |
| Package Depth (in) | 88.00 in |
| Package Height (cm) | 5.08 cm |
| Package Height (in) | 2.00 in |
|---|---|
| Package Weight (kg) | 1.36 kg |
| Package Weight (lb) | 3.00 lb |
| Package Width (cm) | 17.78 cm |
| Package Width (in) | 7.00 in |
| Primary Material | Steel |
| Receiver Type | 2" Square |
| Tongue Weight Rating Capacity (kg) | 0.00 kg |
| Tongue Weight Rating Capacity (lb) | 0.00 lb |
| Trailer Hitch Type | Rear Mount Hitch |
Pick Up is free at most stores (some stores require a minimum order value before tax)
Shipping fee is based on size and weight of products and distance from address to store
Same-Day Delivery costs $9.99 per order
Same-Day Delivery and Ship to Home are unavailable for tires and wheels
Most products can be returned or exchanged at any Canadian Tire store within 90 days of purchase
Some products are non-refundable and non-exchangeable
Special order hard parts and specific application automotive parts must be returned to original store of purchase
The return info outlined above may not apply to the product you are currently viewing. For complete details and exceptions, please refer to our Return Policy.
