This paragraph should be hidden.



Out of stock at Leduc, AB
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
There are always some factors on the road you cannot control -- an irresponsible driver, adverse weather conditions -- but one thing you can control is the type of towing equipment you use. Just because there are threats out there, doesn't mean your towing adventures need to be dangerous. CURT offers a variety of towing safety products -- including safety chains, safety cables, hooks, links and more -- to make sure you have confidence to Bring It and trustworthy equipment to Bring It safely. CURT snap hooks are a highly secure way to connect your safety chains from your trailer to your tow vehicle. They feature a spring-loaded safety latch that turns the hook into a closed loop. Similar to a quick link, the safety latch allows for a safety chain connection that won't come loose from vehicle vibrations or jarring on uneven terrain. Snap hooks also feature a strong steel construction and come with a zinc-plated finish to outlast the elements. This particular snap hook has a 5/8" diameter eye and offers a gross trailer weight capacity of 3,500 lbs. Remember, when attaching safety chains, the chains should be cross underneath the trailer coupler, and each hook and chain must be rated to meet or exceed the gross weight of the trailer.
Quickly and easily connects safety chains from trailer to tow vehicle
Can also be used on a winch strap for a quick connection
Spring-loaded safety latch helps ensure secure attachment
Features a gross trailer weight capacity of 3,500 lbs.
Each hook must meet or exceed the gross trailer weight
Protected by a durable zinc-plated finish
| Part Number | 81360 |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Certifications | No Certifications |
| Gross Trailer Weight Rating Capacity (kg) | 0.00 kg |
| Gross Trailer Weight Rating Capacity (lb) | 0.00 lb |
| Package Depth (cm) | 10.16 cm |
| Package Depth (in) | 4.00 in |
| Package Height (cm) | 2.54 cm |
| Package Height (in) | 1.00 in |
| Package Weight (kg) | 2.31 kg |
|---|---|
| Package Weight (lb) | 5.10 lb |
| Package Width (cm) | 5.08 cm |
| Package Width (in) | 2.00 in |
| Primary Material | Steel |
| Receiver Type | 2" Square |
| Tongue Weight Rating Capacity (kg) | 0.00 kg |
| Tongue Weight Rating Capacity (lb) | 0.00 lb |
| Trailer Hitch Type | Rear Mount Hitch |
Pick Up is free at most stores (some stores require a minimum order value before tax)
Shipping fee is based on size and weight of products and distance from address to store
Same-Day Delivery costs $9.99 per order
Same-Day Delivery and Ship to Home are unavailable for tires and wheels
Most products can be returned or exchanged at any Canadian Tire store within 90 days of purchase
Some products are non-refundable and non-exchangeable
Special order hard parts and specific application automotive parts must be returned to original store of purchase
The return info outlined above may not apply to the product you are currently viewing. For complete details and exceptions, please refer to our Return Policy.

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.