Big Spring Tire Sale: SAVE UP TO 25%* on select tires and wheels from quality brands.
Shop NowThis paragraph should be hidden.






Out of stock at Leduc, AB
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
This Bluetooth button for the Echo® brake controller is designed to enable hands-free driving. Whether local laws prevent you from using the Echo® phone app or you simply prefer a manual touch, this button allows you to activate the trailer brakes with the press of a button whenever necessary. This manual override button functions in tandem with any Echo® brake controller and your smartphone. With the button synced using Bluetooth, the Echo® continues to operate the trailer brakes normally, as it does with the Smart Control app. However, instead of using the app interface to manually active the trailer brakes for whatever purpose, this button provides a phone-free experience (Echo® still uses your phone and the app to operate; app must be running for button to operate).The Echo® manual override button is compatible with all Echo® brake controllers and other Flic applications (powered by Flic programmable Bluetooth button). It provides a long-range Bluetooth connection, while maintaining a very low profile on your dash. The overall diameter is only 1-1/8". It comes with a double-sided adhesive pad for a stick-on installation, and a replaceable CR2016 battery.
Enables manual activation of trailer brakes, using Echo and phone app
App must be running for button to operate
Wireless accessory supports hands-free driving
Compatible with Echo and programmable for other Flic applications
Long-range Bluetooth maintains a strong connection
Includes double-sided adhesive pad for easy mounting on the dash
Soft-touch material for comfortable use
Replaceable battery with lifespan up to three years
Small-footprint, 1-1/8-in diameter
| Part Number | 51189 |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Amp Capacity (a) | 0 A |
| Assembled Height (cm) | 22.86 cm |
| Assembled Height (ft) | 0.75 ft |
| Assembled Height (in) | 9.00 in |
| Assembled Length (cm) | 17.78 cm |
| Assembled Length (ft) | 0.58 ft |
| Assembled Length (in) | 7.00 in |
| Assembled Weight (g) | 0.02 g |
|---|---|
| Assembled Weight (ml) | 0.02 ml |
| Assembled Weight (oz) | 0.00 oz |
| Assembled Width (cm) | 2.54 cm |
| Assembled Width (in) | 1.00 in |
| Assembled Width (mm) | 25.40 mm |
| Certifications | No Certifications |
| Colour | Black |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Electrical Connector Type | Plug |
| Female/Male Outlet | Not Applicable |
| Maximum Operating Temperature (°C) | 40.00 °C |
| Maximum Operating Temperature (°F) | 104.00 °F |
| Minimum Operating Temperature (°C) | 0.00 °C |
| Minimum Operating Temperature (°F) | 32.00 °F |
| Mount Style | Nut and Lockwasher |
| Number of Ports | 1 |
| Package Depth (cm) | 22.86 cm |
| Package Depth (in) | 9.00 in |
| Package Height (cm) | 2.54 cm |
| Package Height (in) | 1.00 in |
| Package Weight (kg) | 0.02 kg |
| Package Weight (lb) | 0.03 lb |
| Package Width (cm) | 17.78 cm |
| Package Width (in) | 7.00 in |
| Plug Type | Not Applicable |
| Primary Material | Non-Metallic |
| Product Use(s) | RVs |
| Voltage (V) | 0 V |
| Wire AWG Capability | Not Applicable |
| Wire Types Accommodated | Copper |
Pick Up is free at most stores (some stores require a minimum order value before tax)
Shipping fee is based on size and weight of products and distance from address to store
Same-Day Delivery costs $9.99 per order
Same-Day Delivery and Ship to Home are unavailable for tires and wheels
Most products can be returned or exchanged at any Canadian Tire store within 90 days of purchase
Some products are non-refundable and non-exchangeable
Special order hard parts and specific application automotive parts must be returned to original store of purchase
The return info outlined above may not apply to the product you are currently viewing. For complete details and exceptions, please refer to our Return Policy.

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.