This paragraph should be hidden.
Out of stock at Leduc, AB
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
What if there was a hitch ball mount that eliminated the need for all other ball mounts? Whichever trailer you wanted to tow, this universal ball mount could be adapted to fit the job. Imagine never having to buy another ball mount for your hitch ever again. Sound too good to be true? With the CURT adjustable channel mount, that's exactly what you get - The adjustable channel mount is a highly versatile hitch ball mount option. It features a standard receiver hitch shank, a multi-level channel and a standardized trailer ball attachment, allowing you to easily tow various types of trailer without requiring you to keep an arsenal of ball mounts on hand - This adjustable channel mount lock set is designed to replace one of the hitch pins in the channel mount. It securely attaches the head to the adjustable shank and provides additional key-operated security. Both locks are keyed alike and open with a simple 1/4-turn mechanism - This package includes two locks and four keys. All other channel mount components sold separately.
Replaces one of the adjustable channel-mount pins for increased security
Fits any CURT adjustable channel mount
Easy-to-operate, 1/4-turn lock activation
Locks keyed alike for convenient one-key operation
Watertight dust caps prevent internal corrosion
Constructed from high-strength steel for reliable security
Barbell lock style with bent handle for easier operation
Protected by a durable chrome-plated finish
Includes four keys for added convenience
Channel mount not included
| Part Number | 23556 |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Certifications | No Certifications |
| Gross Trailer Weight Rating Capacity (kg) | 0.00 kg |
| Gross Trailer Weight Rating Capacity (lb) | 0.00 lb |
| Hitch Class | Not Applicable |
| Package Depth (cm) | 22.23 cm |
| Package Depth (in) | 8.75 in |
| Package Height (cm) | 4.76 cm |
| Package Height (in) | 1.88 in |
|---|---|
| Package Weight (kg) | 0.05 kg |
| Package Weight (lb) | 0.10 lb |
| Package Width (cm) | 10.16 cm |
| Package Width (in) | 4.00 in |
| Primary Material | Steel |
| Receiver Type | 2" Square |
| Tongue Weight Rating Capacity (kg) | 0.00 kg |
| Tongue Weight Rating Capacity (lb) | 0.00 lb |
| Trailer Hitch Type | Rear Mount Hitch |
Pick Up is free at most stores (some stores require a minimum order value before tax)
Shipping fee is based on size and weight of products and distance from address to store
Same-Day Delivery costs $9.99 per order
Same-Day Delivery and Ship to Home are unavailable for tires and wheels
Most products can be returned or exchanged at any Canadian Tire store within 90 days of purchase
Some products are non-refundable and non-exchangeable
Special order hard parts and specific application automotive parts must be returned to original store of purchase
The return info outlined above may not apply to the product you are currently viewing. For complete details and exceptions, please refer to our Return Policy.
