Big Spring Tire Sale: SAVE UP TO 25%* on select tires and wheels from quality brands.
Shop NowThis paragraph should be hidden.


Out of stock at Leduc, AB
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
While many weight distribution hitches are made to be compatible with a sway control attachment, the CURT TruTrack™ is an advanced WD system that integrates the sway control function into the design of the hitch. It combines precise weight distributing with integrated sway control to deliver the smoothest, safest ride possible. Like all WD hitches, the TruTrack™ uses a pair of spring bars to leverage the trailer tongue weight and spread it across all axles of the vehicle-trailer combination. However, instead of using spring bar chains, the TruTrack™ connects to the trailer frame using heavy-duty, adjustable support brackets that hold the spring bars in place laterally and vertically. While regular spring bars angle from side to side, the integrated sway control arms resist this movement and keep the trailer better aligned. This replacement TruTrack™ spring bar for #17501 features forged steel construction and a durable powder coat finish for long-lasting use. It offers a gross trailer weight capacity of 10,000 - 15,000 lbs. and a tongue weight capacity of 1,000 - 1,500 lbs. It also features a unique spring and cam system that builds up pressure to actively stop sway and then relaxes to make smooth turns. The hardened components are less subject to wear and last longer than competitor models. One spring bar is included in this package.
Mounts to the #17501 TruTrack hitch to help level the trailer and tow vehicle
Cam springs build up pressure for integrated sway control
Constructed from forged steel for optimum strength
Protected by a highly durable carbide powder coat finish
| Part Number | 17537 |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Certifications | No Certifications |
| Gross Trailer Weight Rating Capacity (kg) | 0.00 kg |
| Gross Trailer Weight Rating Capacity (lb) | 0.00 lb |
| Hitch Class | Not Applicable |
| Package Depth (cm) | 90.17 cm |
| Package Depth (in) | 35.50 in |
| Package Height (cm) | 3.18 cm |
| Package Height (in) | 1.25 in |
|---|---|
| Package Weight (kg) | 6.80 kg |
| Package Weight (lb) | 15.00 lb |
| Package Width (cm) | 3.18 cm |
| Package Width (in) | 1.25 in |
| Primary Material | Steel |
| Receiver Type | 2" Square |
| Tongue Weight Rating Capacity (kg) | 0.00 kg |
| Tongue Weight Rating Capacity (lb) | 0.00 lb |
| Trailer Hitch Type | Rear Mount Hitch |
Pick Up is free at most stores (some stores require a minimum order value before tax)
Shipping fee is based on size and weight of products and distance from address to store
Same-Day Delivery costs $9.99 per order
Same-Day Delivery and Ship to Home are unavailable for tires and wheels
Most products can be returned or exchanged at any Canadian Tire store within 90 days of purchase
Some products are non-refundable and non-exchangeable
Special order hard parts and specific application automotive parts must be returned to original store of purchase
The return info outlined above may not apply to the product you are currently viewing. For complete details and exceptions, please refer to our Return Policy.

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.