This paragraph should be hidden.
Out of stock at Leduc, AB
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
A 5th wheel wedge is a simple but reliable way to allow a CURT 5th wheel hitch to be used with a rotating 5th wheel pin box. A pin box mounts on top of the 5th wheel head and provides a new pivot point for the kingpin and wider turn radius for the 5th wheel trailer. To keep the pin box from swiveling in its 5th wheel mounting location, a 5th wheel wedge inserts into the hitch head, locking the pin box into place. This 5th wheel wedge is designed to fit the CURT E16™ 5th wheel and accommodates the Sidewinder* pin box. It comes with all necessary hardware and features a durable carbide finish for rust-resistance.
Allows CURT E16 5th wheel hitch to be used with Sidewinder pin box
Helps restrict movement between 5th wheel hitch and pin box
Permanently attaches behind the kingpin of the pin box
Protected by a highly durable carbide powder coat finish
Eliminates messy grease deposits on hitch plate
Constructed from tough polyethylene
| Part Number | 16991 |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Certifications | No Certifications |
| Gross Trailer Weight Rating Capacity (kg) | 0.00 kg |
| Gross Trailer Weight Rating Capacity (lb) | 0.00 lb |
| Hitch Class | Not Applicable |
| Package Depth (cm) | 16.51 cm |
| Package Depth (in) | 6.50 in |
| Package Height (cm) | 3.81 cm |
| Package Height (in) | 1.50 in |
|---|---|
| Package Weight (kg) | 1.81 kg |
| Package Weight (lb) | 4.00 lb |
| Package Width (cm) | 15.88 cm |
| Package Width (in) | 6.25 in |
| Primary Material | Steel |
| Receiver Type | 2" Square |
| Tongue Weight Rating Capacity (kg) | 0.00 kg |
| Tongue Weight Rating Capacity (lb) | 0.00 lb |
| Trailer Hitch Type | Rear Mount Hitch |
Pick Up is free at most stores (some stores require a minimum order value before tax)
Shipping fee is based on size and weight of products and distance from address to store
Same-Day Delivery costs $9.99 per order
Same-Day Delivery and Ship to Home are unavailable for tires and wheels
Most products can be returned or exchanged at any Canadian Tire store within 90 days of purchase
Some products are non-refundable and non-exchangeable
Special order hard parts and specific application automotive parts must be returned to original store of purchase
The return info outlined above may not apply to the product you are currently viewing. For complete details and exceptions, please refer to our Return Policy.
$240.9$440.96
