This paragraph should be hidden.




Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
CURT quick links are an extremely versatile and reliable tool to help you get to your destination and go a little further once you get there. A quick link is essentially a hook that is able to be fastened into a closed loop. This means it can be linked onto any D-ring or tie-down like a hook and just as easily secured like a seamless link in a chain.CURT quick links feature a special threaded end and barrel screw that allow them to be dependable and convenient. The threaded link requires no tools for tightening or loosening, though it does feature a hex shape that can accept a wrench for an extra tight hold. Quick link hooks can be used to connect rope, cable and chain, and they are the perfect safety accessory to maximize the security of your safety chains and trailer. Their list of possible applications also goes well beyond towing, giving you a reliable connection for rock climbing, boating, camping, setting up a swing or hammock, leashing the dog, repairing chain, fastening down cargo and more.To make sure our quick links are fit to face the outdoors and all of your undertakings, we construct them from heat-treated steel and give them a zinc-plated finish for durability and rust resistance. This CURT quick link features a breaking strength of 16,500 lbs., a working load limit of 3,300 lbs. and features a 1/2" diameter link.
Provides a quick, secure link for chains, cables, ropes or straps
Threaded link ensures secure attachment with the option to disconnect later
Requires no tools for installation
Features a breaking strength of 16,500 lbs.
Protected by a durable zinc-plated finish
| Part Number | 82935 |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Cable Length (cm) | 1.00 cm |
| Cable Length (in) | 0.39 in |
| Coupler Ball Size | Not Applicable |
| Finish | Zinc-Plated |
| Number of Keys | 0 |
| Number of Pieces | 2 |
| Package Depth (cm) | 17.78 cm |
| Package Depth (in) | 7.00 in |
|---|---|
| Package Height (cm) | 5.08 cm |
| Package Height (in) | 2.00 in |
| Package Weight (kg) | 0.27 kg |
| Package Weight (lb) | 0.60 lb |
| Package Width (cm) | 10.16 cm |
| Package Width (in) | 4.00 in |
| Pieces Included | Accessories Not Included |
| Pin Diameter (in) | Not Applicable |
| Pin Length (in) | 1.00 in |
| Pin Style | Not Applicable |
| Primary Colour | Metallic |
| Primary Material | Steel |
| Product Use(s) | Not Applicable |
| Receiver Size | Not Applicable |
| Tongue Weight Rating Capacity (kg) | 0.00 kg |
| Tongue Weight Rating Capacity (lb) | 0.00 lb |
| Type of Hitch Class | Not Applicable |
| Type of Towing Security Purpose | Replacement Clip |
Pick Up is free at most stores (some stores require a minimum order value before tax)
Shipping fee is based on size and weight of products and distance from address to store
Same-Day Delivery costs $9.99 per order
Same-Day Delivery and Ship to Home are unavailable for tires and wheels
Most products can be returned or exchanged at any Canadian Tire store within 90 days of purchase
Some products are non-refundable and non-exchangeable
Special order hard parts and specific application automotive parts must be returned to original store of purchase
The return info outlined above may not apply to the product you are currently viewing. For complete details and exceptions, please refer to our Return Policy.

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.