This paragraph should be hidden.
Pick up available 01:00 p.m., May 11
Only 3 left
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Cuisinart Spiralizer/Slicer Attachment lets you turn your Precision Master™ Stand Mixer into a kitchen workhorse, producing 8 different cuts of food.
Cuisinart Stand Mixer Spiralizer/Slicer Attachment expands the functionality of your Cuisinart Precision Master Stand Mixer or Cuisinart Precision Master Mini Stand Mixer (CT#: 043-1392 / 043-9571, sold separately)
Includes 4 different steel cutting cones and each cone creates 2 different cuts
2.5mm: slice and ribbon
3.0mm: crinkle cut and crinkle ribbon
3.0mm: thin shred and spaghetti
9.0mm: wide shred and spaghetti
Includes cleaning brush
| Part Number | SPI-50C |
|---|---|
| Mixer Accessory Type | Spiralizer |
| Number of Pieces | 11 |
| Primary Material | Plastic |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Colour | White |
| Assembled Weight (lb) | 8.0 lb |
| Assembled Height (in) | 5.12 in |
| Assembled Depth (in) | 5 1/8 in |
| Assembled Width (in) | 4.72 in |
| Product Volume (L) | 0.02 l |
|---|
